Ograniczenia w działaniu kolejnych placówek oświatowych
Ograniczenia w działaniu kolejnych placówek oświatowych
Resort edukacji ogranicza działanie kolejnych jednostek systemu oświaty. Od 6 do 10 kwietnia poradnie psychologiczno-pedagogiczne mają pracować zdalnie, zawieszone będą zajęcia w przedszkolach i szkołach specjalnych w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej - wynika z rozporządzenia MEN.
Od 6 do 10 kwietnia zawieszone będą też zajęcia w szkołach i przedszkolach funkcjonujących w podmiotach leczniczych. Jak wskazano, w sytuacji epidemii prowadzenie w nich działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej na dotychczasowych zasadach jest niemożliwe m.in. z powodu wprowadzenia zakazu odwiedzin w szpitalach czy objęcia szpitala kwarantanną.
Poradnie psychologiczno-pedagogiczne, w tym poradnie specjalistyczne, będą w okresie 6-10 kwietnia realizowały swoje zadania zdalnie lub w inny sposób uzgodniony z organem prowadzącym.
Nie ograniczono funkcjonowania szkół w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich oraz szkół przy zakładach karnych i aresztach śledczych.
Nauczanie zdalne nie jest nauką online
Minister Dariusz Piontkowski nie widzi możliwości przeprowadzenia egzaminów ósmoklasistów online. Nie widzi też konieczności wprowadzenia zmian w organizacji roku szkolnego. - Przygotowujemy się na różne scenariusze, ale na razie nie przewidujemy zmiany terminu zakończenia roku szkolnego - mówił w audycji Gość Dnia Radia Gdańsk.
W trakcie dalszej rozmowy minister Piontkowski wyraźnie podkreślił, że odbywające się nauczanie zdalne nie jest nauką online i tego ani od dyrektorów szkół, ani od nauczycieli ministerstwo nie oczekuje.
- Nie wymagamy od nauczyciela, aby każdą lekcję przeprowadzał w czasie rzeczywistym z grupą czy klasą, którą w normalnych warunkach miałby w szkole. To wynika z kilku powodów: po pierwsze nie wszędzie jest dostęp do szybkiego internetu, a połączenie wideo tego wymaga. Po drugie, nie zawsze nauczyciele mają sprzęt, który pozwala im na tego typu rozmowy. Po trzecie, nie każdy uczeń ma dostęp do szybkiego internetu i sprzętu, który takie rozmowy umożliwia. I wreszcie wynika to z zasad higieny i bezpieczeństwa - nie chcieliśmy, aby uczniowie siedzieli non-stop przed komputerami, przy których zmienialiby się tylko nauczyciele i prowadzili lekcje wideo. Stąd wyraźnie mówimy, że to nauczanie powinno obejmować różne formy pracy z uczniami. Tak samo jak w tradycyjnej szkole, gdzie nauczyciel nie pracuje wyłącznie metodą wykładu.
Dopuszczalne jest zatem przesłanie e-mailem, poprzez dziennik elektroniczny czy nawet SMS-em tekstów źródłowych lub linków do materiałów przydatnych w zrozumieniu danego tematu, poleceń związanych z materiałem, który będzie opracowywany na danej lekcji i ewentualnie zadanie pracy domowej czy ćwiczeń podsumowujących dany temat.
W ostatnich dniach z apelem do ministra edukacji o odwołanie kwietniowych i majowych egzaminów zewnętrznych, czyli egzaminu ósmoklasisty i matur zwróciły się w ostatnich dniach Komitet Nauk Pedagogicznych PAN i Związek Nauczycielstwa Polskiego.
Odnosząc się do tych apeli szef MEN w środę w Polsat News powtórzył, że w kwestii dotyczącej szkół, jak i tego, co się obecnie dzieje w sferze życia publicznego, decydujący głos będzie miał minister zdrowia i Główny Inspektor Sanitarny. "To na podstawie ich rekomendacji będziemy podejmowali dalsze decyzje" - powiedział Piontkowski.
Jednocześnie zapewnił, że "na pewno nie będzie to decyzja wydana z dnia na dzień, bo chociażby przygotowanie egzaminu wymaga kilku dni przygotowań logistycznych". Dopytywany, kiedy w takim razie decyzja zapadnie, powiedział, że na pewno to będzie około tygodnia, a może troszkę więcej przed egzaminami.
"Przypomnę, że zamknięcie tradycyjnego sposobu funkcjonowania szkół obowiązuje do 10 kwietnia, czyli tak na prawdę do Świąt Wielkanocnych. Zobaczymy, jak w tym czasie będą rozwijały się stany epidemiczne, i w okolicach Świąt Wielkanocnych na podstawie rekomendacji ministra zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego, pan premier i cały rząd podejmie decyzje odnośnie (...) szkół, ale i innych sfer życia publicznego" - podał minister edukacji.
Rusza "Szkoła z TVP"
Lekcje w TVP to efekt porozumienia dotyczącego realizacji audycji oświatowych dla uczniów szkół podstawowych między TVP S.A. i Ministerstwem Edukacji Narodowej.
„Szkoła z TVP” ma wzbogacić ofertę edukacyjną Telewizji Polskiej. Emitowane będą materiały dostosowane do podstawy programowej szkół podstawowych.
Pierwsze lekcje z TVP ruszają już od 30 marca! Materiały będą emitowane od poniedziałku do piątku na ogólnodostępnych antenach Telewizji Polskiej. Zajęcia będą rozpoczynać się od godz. 8:00. Znajdą się także na VOD.TVP.PL.
CKE przygotuje materiały do próbnego egzaminu ósmoklasisty
CKE przygotuje materiały do próbnego egzaminu ósmoklasisty
Uprzejmie informuję, że Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz okręgowe komisje egzaminacyjne udostępnią materiały do przeprowadzenia próbnego egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, matematyki oraz języków obcych nowożytnych (angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego).
Zainteresowane szkoły będą mogły przeprowadzić próbę od 30 marca do 1 kwietnia br.
Materiały obejmą zarówno arkusze w wersji standardowej, jak i te dostosowane do potrzeb uczniów z niepełnosprawnościami.Wszystkie materiały, w tym nagrania w formacie mp3 do zadań na rozumienie ze słuchu w arkuszach z języków obcych nowożytnych, zostaną zamieszczone na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (www.cke.gov.pl) oraz na stronach internetowych okręgowych komisji egzaminacyjnych w następujących terminach:
30 marca br. (poniedziałek), ok. godz. 9:00 –język polski
31 marca br. (wtorek), ok. godz. 9:00 –matematyka
1 kwietnia br. (środa), ok. godz. 9:00 –języki obce nowożytne.
Zasady oceniania rozwiązań zadań zostaną w pierwszej kolejności przekazane wyłącznie dyrektorom szkół podstawowych, w których w 2020 r. jest przeprowadzany egzamin ósmoklasisty, za pośrednictwem systemu informatycznego SIOEO.
Uprzejmie proszę Państwa Dyrektorów o udostępnienie tych dokumentów (np.e-mailem) nauczycielom, którzy podejmą decyzję o ocenieniu prac przesłanych przez uczniów. Zasady oceniania zostaną zamieszczone 8 kwietnia br.na stronie internetowej CKE.
Potrzebuję pomocy, pracuje w zespole szkolno-przedszkol nym 12 odzialow w szkole i 2 grupy w przedszkolu. Suma dzieci w szkole 216, w przedszkolu 4 8. Ile powinien wynosić etat pedagoga szkol. i sp
Dzień dobry, przeprowadzam ankietę dla pedagogów i nauczycieli w ramach pracy magisterskiej. Byłabym bardzo wdzięczna za wypełnienie
https://forms.gle/ 8CTWdrdJUEREXgMcA
Mam uczennice z Ukrainy która uczy się także w szkole ukraińskiej- tamtą właśnie kończy. U nas jest w klasie 7. Czy na podstawie ukończenia szkoły ukraińskiej może iść do szkoły branżo
Powered by PHP-Fusion copyright (c) 2002 - 2017 by Nick Jones. Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3 65,835,176 unikalne wizyty