ISSN 2081 - 6375
 
 
 
Nawigacja
Aktualnie online
bullet.png Gości online: 4

bullet.png Użytkowników online: 0

bullet.png Łącznie użytkowników: 31,873
bullet.png Najnowszy użytkownik: goblasster

Ostatnie komentarze
bullet.png Czy ktoś z Was jest...
bullet.png Żeby napisać jedn...
bullet.png Już się boję co "...
bullet.png Szczerze powiem, że...
bullet.png Czy ten artykuł jes...
bullet.png Nie. Należy tylko p...
bullet.png Dzień dobry,mam pro...
bullet.png Rzeczywiście rodzic...
bullet.png No wreszcie. Od dawn...
bullet.png I nauczyciel wychowa...
 
Nowe zasady kształcenia dla 10 zawodów
 


Nowe zasady kształcenia dla 10 zawodów

Szkoły zawodowe będą kształcić m.in. tyfloinformatyków, blacharzy, gazowników czy opiekunów osoby starszej zgodnie z nowymi zasadami.
Resort edukacji ustalił nowe programy kształcenia w dziesięciu zawodach. Zgodnie z nimi absolwent po kierunku tyfloinformatyka powinien m.in. posługiwać się sprzętem komputerowym oraz znać się na systemach informatycznych, z których korzystają osoby niewidome i słabowidzące. Natomiast opiekun osoby starszej musi umieć rozpoznawać zaburzenia psychosomatyczne, które mają wpływ na funkcjonowanie osoby starszej.
Tak wynika z rozporządzenia ministra edukacji narodowej z 19 kwietnia 2011 r. w sprawie podstaw programowych kształcenia w zawodach: blacharz izolacji przemysłowych, monter izolacji przemysłowych, operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych, opiekun osoby starszej, technik energetyk, technik gazownictwa, technik przeróbki kopalin stałych, technik sztukatorstwa i kamieniarstwa artystycznego, technik tyfloinformatyk i technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej (Dz.U. nr 100, poz. 582). Wejdzie ono w życie dzisiaj.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna




 
Jakie prawa ma uczeń w szkole. Czego może żądać? Gdzie może się poskarżyć?
 


Jakie prawa ma uczeń w szkole. Czego może żądać? Gdzie może się poskarżyć?


Dzisiejsze święto to dobra okazja do przypomnienia, jakie prawa mają uczniowie w szkole. Mogą oni m.in. domagać się dodatkowych zajęć lub zapewnienia opieki czy też zakupienia odpowiedniej liczby komputerów lub szafek na pozostawiane w szkole książki. Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy uczniowie te prawa chcą egzekwować, a dyrektorzy z powodu braku pieniędzy ich nie realizują. Wtedy mogą poskarżyć się do kuratorium oświaty, rzecznika praw dziecka, rzecznika praw obywatelskich, a nawet do sądu. W ostatnim czasie jeden z warszawskich uczniów, który skierował sprawę do sądu wygrał odszkodowanie za dyskryminację.


 
System awansu nauczycieli obniża jakość nauczania
 


System awansu nauczycieli obniża jakość nauczania


Dla większości nauczycieli koniec roku wiąże się ze zdobywaniem kolejnego stopnia awansu zawodowego. Do 30 czerwca mają czas na złożenie niezbędnych dokumentów. Jeśli egzamin lub postępowanie zakończy się zaliczeniem, nauczyciel od września otrzymuje awans i wyższą pensję. Tyle że taki system faktycznie nie weryfikuje wiedzy i przygotowania nauczycieli.

 
Wstępne informacje o wynikach sprawdzianu 2011
 


Wstępne informacje o wynikach sprawdzianu 2011

Do sprawdzianu 5 kwietnia 2011 roku przystąpiło 374 454 uczniów. Test w wersji standardowej rozwiązywało 367 158 uczniów.

Cały test - średnia zdobytych punktów 25,27 / 40

Wieś - 24,5
Miasto do 20 tys. mieszkańców - 24,6
Miasto od 20 tys. do 100 tys. mieszkańców - 25,5
Miasto powyżej 100 tys. mieszkańców - 26,8

Czytanie - średnia 8,28
Pisanie - średnia 5,46
Rozumowanie - średnia 5,28
Korzystanie z informacji - średnia 2,31
Wykorzystywanie wiedzy w praktyce - średnia 3,93


Źródło: CKE
 
Subwencja oświatowa w 2012 r. ma być wyższa od obecnej o 4,8 proc.
 


Subwencja oświatowa w 2012 r. ma być wyższa od obecnej o 4,8 proc.



Przyszłoroczna subwencja oświatowa ma być wyższa od tegorocznej o 4,8 proc.; kontynuowane mają być wieloletnie programy: "Radosna Szkoła", "Wyprawka szkolna" i Narodowy Program Stypendialny - wynika z opublikowanego w piątek na stronach MF projektu budżetu państwa na 2012 r.

Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z PEDAGOG SZKOLNY musisz się zarejestrować.
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

10. czerwca 2026 12:47
beata100-dzięki za odpowiedź. Oszczędności oczywiście...

10. czerwca 2026 09:22
Można, ale już by nie przesadzali skoro masz tylko 11 godz. Ja mam rewalidację jako nadgodziny.

09. czerwca 2026 19:44
Dzień dobry! Chciałabym Was zapytać czy zgodnie z obowiązującym prawem można przydzielić zajęcia rewalidacyjne w ramach etatu pedagoga specjalnego i w jakim wymiarze. Mam 11 godz. pedagoga sp

17. kwietnia 2026 19:12
W Krakowie nie ma takich pomysłów.

15. kwietnia 2026 23:06
pomysł.

Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
bullet.png jakie programy profi...
bullet.png zagr. niedost. społ...
bullet.png pedagog szkolny i sp...
bullet.png telefony na lekcjach
bullet.png niepełn. umiarkowana
Najciekawsze tematy
bullet.png jakie programy pr... [257]