ISSN 2081 - 6375
 
 
 
Nawigacja
Aktualnie online
bullet.png Gości online: 14

bullet.png Użytkowników online: 0

bullet.png Łącznie użytkowników: 31,627
bullet.png Najnowszy użytkownik: pedagog90210

Ostatnie komentarze
bullet.png Nie. Należy tylko p...
bullet.png Dzień dobry,mam pro...
bullet.png Rzeczywiście rodzic...
bullet.png No wreszcie. Od dawn...
bullet.png I nauczyciel wychowa...
bullet.png Właśnie gdzieś pr...
bullet.png :(
bullet.png Edukacja zdrowotna j...
bullet.png Kto będzie miał kw...
bullet.png [url]https://glos.pl...
 
Sposób wypłacania pensji nauczycieli trafi do Trybunału Konstytucyjnego
 


Sposób wypłacania pensji nauczycieli trafi do Trybunału Konstytucyjnego

Przewiduje, że wszystkie samorządy będą musiały do 20 stycznia (a nie do 31 grudnia) przeprowadzić analizę wydatków na wynagrodzenia nauczycieli. Następnie tym, które nie osiągnęły średnich płac zagwarantowanych w ustawie, do 31 stycznia (nie do końca roku) wypłacić dodatek uzupełniający. Wszystkie samorządy będą też musiały do 17 lutego złożyć do regionalnych izb obrachunkowych (RIO), dyrektorów szkół i związków zawodowym sprawozdanie z osiągania średnich.
– Domagaliśmy się tych zmian, bo spełnienie tego obowiązku do końca grudnia było niemożliwe – mówi Czesław Tomalik, prezes Zarządu Związku Gmin Śląska Opolskiego.
Tłumaczy, że ich przesunięcie pozwala na rzetelne obliczenie, czy w grupach awansu zawodowego nauczycieli zostały osiągnięte średnie płace i naliczenie ewentualnych wyrównań.
Część gminy jest jednak odmiennego zdania. W ich ocenie nowelizacja ta jest techniczną zmianą terminów, która nie rozwiązuje problemów z zapewnianiem średnich.
– Przepisy art. 30a i 30b Karty Nauczyciela, które obowiązują od tego roku, są niejasne i promują nauczycieli, którzy za brak zaangażowania w pracę otrzymują dodatek – wskazuje Andrzej Porawski, dyrektor Biura Związku Miast Polskich (ZMP).
Dodaje, że ZMP przygotowuje wniosek do TK o stwierdzenie ich zgodności z ustawą zasadniczą. Zdaniem ZMP przepisy te rujnują politykę kadrową gmin, bo bez oceny jakości pracy nauczycieli wszystkim trzeba wyrównać płace do średniej. Uchylenia tych przepisów domagają się też inne gminy.

Samorządy nie chcą wypłacać nauczycielom dodatku uzupełniającego i skierują przepisy, które im to nakazują, do Trybunału Konstytucyjnego.

– Nie może być tak, że nauczycielom, którzy nie osiągają średniej, wypłacamy dodatek za to, że przychodzą do szkoły – mówi Irena Koszyk, naczelnik Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Opole.
Według niej dodatek staje się wtedy dodatkiem socjalnym. Jej wydział szacuje, że będzie musiał przekazać na wyrównanie pensji nauczycielskich około 300 tys. zł.
Gminy skarżą się, że ze względu na wysokość subwencji i nowe obowiązki wobec szkół, coraz więcej dopłacają do oświaty.
– Samorządy, gdy przejmowały szkoły, dopłacały do subwencji zaledwie 11 proc., a obecnie jest to już około 35 proc. – ocenia Andrzej Porawski.
Nowelizacja nakłada też na ministra edukacji narodowej obowiązek wydania rozporządzenia określającego m.in. sposób wyliczania średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu oraz ustalania wysokości dodatku uzupełniającego, a także wzór formularza sprawozdawczego.
– Jego wydanie rozwieje liczne wątpliwości interpretacyjne i wprowadzi jednolite standardy wykonania ustawowych obowiązków przez samorządy – podkreśla Czesław Tomalik.
Obecnie resort edukacji w odpowiedzi na liczne wątpliwości samorządów wydał w tej sprawie instrukcję, która nie jest dla nich wiążąca.
– Jeśli gmina popełni błąd przy wyliczeniu średnich, a sposób ich wyliczania będzie określony w rozporządzeniu, wójt, burmistrz i prezydent miasta będzie podlegał odpowiedzialności dyscyplinarnej – wskazuje Marek Olszewski, wójt gminy Lubicz wiceprzewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP, członek Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu.
Dodaje, że dopóki jest tylko instrukcja, RIO nie będą skutecznie kontrolować gminy.
Nowelizacja ma wejść w życie z dniem ogłoszenia, a resort edukacji będzie miał miesiąc na wydanie rozporządzenia.
600 tys. nauczycieli jest zatrudnionych w szkołach

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Podziel się z innymi: Facebook Google Tweet This Yahoo
Facebook - Lubię To:


Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z PEDAGOG SZKOLNY musisz się zarejestrować.
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

04. maja 2025 18:02
Dzień dobry Smile czy ktoś z Was posiada ocenę pracy pedagoga szkolnego, abym mogła zobaczyć jak opisać kryteria?

24. kwietnia 2025 11:14
Stanowisko szkolnego pedagoga nie jest stanowiskiem obligatoryjnym w szkole, więc może go w ogóle nie być (niestety).

23. kwietnia 2025 18:32
Potrzebuję pomocy, pracuje w zespole szkolno-przedszkol
nym 12 odzialow w szkole i 2 grupy w przedszkolu. Suma dzieci w szkole 216, w przedszkolu 4 8. Ile powinien wynosić etat pedagoga szkol. i sp

23. kwietnia 2025 14:36
Dzień dobry, przeprowadzam ankietę dla pedagogów i nauczycieli w ramach pracy magisterskiej. Byłabym bardzo wdzięczna za wypełnienie Wink https://forms.gle/
8CTWdrdJUEREXgMcA

16. kwietnia 2025 13:33
Mam uczennice z Ukrainy która uczy się także w szkole ukraińskiej- tamtą właśnie kończy. U nas jest w klasie 7. Czy na podstawie ukończenia szkoły ukraińskiej może iść do szkoły branżo

Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
bullet.png egzamin ósmoklasist...
bullet.png nowy IPE-T?
bullet.png obowiązkowe zajecia...
bullet.png zajęcia rewalidacyjne
bullet.png pomoc pp - po "nowsz...
Najciekawsze tematy
bullet.png nowy IPE-T? [505]
bullet.png egzamin ósmoklas... [209]