ISSN 2081 - 6375
 
 
 
Nawigacja
Aktualnie online
bullet.png Gości online: 12

bullet.png Użytkowników online: 1
fanka

bullet.png Łącznie użytkowników: 27,660
bullet.png Najnowszy użytkownik: Evtoj

Ostatnie komentarze
bullet.png Skąd my to znamy?
bullet.png Najpierw powiedzieli...
bullet.png "Informuję, że nie...
bullet.png To żart? Czyli doce...
bullet.png Nie dajmy się zwari...
bullet.png W mojej szkole do kl...
bullet.png Żadne hasło nie je...
bullet.png A jakie jest hasło?...
bullet.png Kształcenie specjal...
bullet.png I znowu się zaczyna...
 
Dopalacze
 
Dopalacze tzw. Nowe narkotyki to uzależniające substancje. Już jednorazowe zażycie może być początkiem nałogu. Nie ma bezpiecznych dopalaczy! Ich zażywanie grozi utratą zdrowia, a często też śmiercią! Sprzedaż dopalaczy to przestępstwo! Grozi za to odpowiedzialność karna oraz wysoka grzywna.
Z przeprowadzonych badań wynika, że wiek inicjacji dopalaczowej w Polsce to 14-15 lat, a główne przyczyny sięgania po te środki to presja rówieśników, ciekawość i motywy rozrywkowe. Badania mówią też, że uczniowie z niższymi ocenami, niższą samooceną, nieśmiali i wycofani, z mniejszą odpornością na stres i problemy, odczuwający ciągłe napięcie i niepokój znacznie częściej sięgają po środki psychoaktywne. Zaczyna się od okazjonalnego próbowania, a może skończyć się uzależnieniem niosącym ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne, osobiste, a także problemy z prawem.
Główny Inspektor Sanitarny ostrzega, że w przypadku „dopalaczy” skład, dawki i działanie nie są znane nawet osobom sprzedających i rozprowadzającym daną substancję, a co dopiero kupującemu. Substancje te są zarówno produkowane przez człowieka (czyli syntetyczne), jak i pozyskiwane z roślin. „Dopalacze” zawierają niezwykle groźne substancje dla zdrowia i życia osoby, która je zażyje. Mimo tego, że na ich opakowaniach widnieje napis: „Produkt kolekcjonerski”, „Produkt nie jest przeznaczony do spożycia”, właśnie z taką intencją jest sprzedawany. W raporcie czytamy, że „dopalacze z reguły zawierają nieznane mieszaniny, których składnikami mogą być jedna lub więcej substancji psychoaktywnych, a także zdarzają się przypadkowe zanieczyszczenia”. Pozyskuje się je z setek roślin tj. muchomory, szałwia wieszcza, wilcza jagoda, kaktusy, czy ze skóry jadowitych gadów i płazów. Do tego dochodzą związki chemiczne będące efektem dynamicznego rozwoju chemii oraz farmakologii. Charakterystycznym elementem dopalaczy oprócz wymyślnych nazw, które zachęcać mają do zakupu i konsumpcji jest brak opisu składu zawartości na opakowaniu. W sierpniu 2018 roku uchwalona została nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii i ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Dopalacze są teraz traktowane jak narkotyki i za ich posiadanie grozi do 3 lat więzienia, a za handel nimi – nawet do 12 lat. W internecie dopalacze sprzedawane są zupełnie legalnie.
Dopalacze występują w postaci: proszku, skrętów, kryształków, kadzidełek, soli mineralnych, żelków, znaczków do lizania, mieszanek ziołowych, czasem pigułek. Ludzie zażywają je poprzez: wciąganie przez nos, połykanie, zastrzyki (dożylnie).
Dopalacze powodują spustoszenie w organizmie młodego człowieka. Wpływają głownie na ośrodkowy układ nerwowy, zaburzają świadomość, są szczególnie niebezpieczne, jeśli jednocześnie są przyjmowane z innymi lekami, alkoholem czy narkotykami. Ponadto większość z nich wpływa na układ krążenia, może spowodować przyspieszenie tętna, spadek ciśnienia tętniczego, niektóre nawet zawał serca, halucynacje i urojenia, ślinotok, stany lękowe. Skutki uboczne zażywania dopalaczy to: bóle brzucha, nudności, wymioty, bóle i zawroty głowy, kołatanie serca, bezsenność, pogorszenie samopoczucia, uczucie lęku, drgawki.
Rodzicu, reaguj jeśli Twoje dziecko lub osoba z Twojego otoczenia:
- nosi przy sobie przedmioty, które mogłyby służyć do zażycia dopalaczy tj.: fifka, zapalniczka, łyżeczka, bibułka, kawałki okopconej folii aluminiowej, igła i strzykawka, waciki, paczuszki w foliowych opakowaniach, klej, tabletki, proszek, sproszkowane zioła, bryłki itp.
- zachowuje się dziwnie, nienaturalnie, np.: ma stany nietrzeźwości, problemy ze snem, mową, czy chodem, wahania nastrojów, ma gorsze wyniki w nauce, wagarowanie.
- jest ciągle zmęczone, śpiące, melancholijne lub rozdrażnione, agresywne, porusza temat śmierci, samobójstwa,
- diametralnie zmieniło swoją grupę znajomych, formę aktywności, gust muzyczny itp.
- zmieniło swój wygląd ma widoczne zmiany na skórze (wkłucia, zadrapania, ślady po oparzeniach, przebarwienia palców).
Nie ma jednej skutecznej metody, która uchroniłaby nastolatka przed dopalaczami. Na pewno należy dbać o dobry kontakt z dzieckiem, okazywać mu ciepło i czułość. Trzeba rozmawiać, nie unikając trudnych tematów, słuchać uważnie, nie lekceważyć problemów dziecka, służyć radą. Nie oceniać i nie porównywać z innymi. Nie wyśmiewać, nie stawiać zbyt wysokich wymagań. Należy doceniać starania i chwalić postępy, uczyć podstawowych wartości. Poznawać przyjaciół swojego dziecka, zawsze widzieć gdzie jest i co robi. Ważne, by wyrażać zdecydowanie negatywną postawę wobec narkotyków i dopalaczy.

Facebook - Lubię To:


Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z PEDAGOG SZKOLNY musisz się zarejestrować.
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

02. marzec 2021 19:43
Czy coś Wam wiadomo o nagonce na niezaszczepionych nauczycieli ?

02. marzec 2021 17:27
Chodziło Ci pewnie o zajęcia dydaktyczno-wyrówn
awcze, a nie dydaktyczno-wychow
awcze.

02. marzec 2021 17:25
Najlepszym uzasadnieniem są zalecenia zawarte w opinii PPP Smile

02. marzec 2021 17:17
czy ktoś wie jak wygląda uzasadnieni w sprawie przyznania godzin pomocy psychologiczno - pedagogicznej w sprawie zajęć zajęcia dydaktyczno-wychow
awcze oraz korekcyjno-kompens
acyjnych w szkole śr

02. marzec 2021 12:31
Jeśli mówimy o nauczycielu współorganizującym
kształcenie, to nigdzie nie jest napisane na jaką część etatu ma być zatrudniony. U mnie zazwyczaj dostajemy 10 godzin. Czasem 15.

Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
bullet.png Prezentacja
bullet.png ankietowanie przez I...
bullet.png ponadwymiarowe/nadli...
bullet.png tatuaże na nauczyci...
bullet.png pomoc pp - po "nowsz...
Najciekawsze tematy
bullet.png pomoc pp - po "no... [1337]
bullet.png Prezentacja [517]
bullet.png nauczyciel wspoma... [358]
bullet.png ponadwymiarowe/na... [205]
bullet.png tatuaże na naucz... [35]