ISSN 2081 - 6375
 
 
 
Nawigacja
Aktualnie online
bullet.png Gości online: 14

bullet.png Użytkowników online: 0

bullet.png Łącznie użytkowników: 27,660
bullet.png Najnowszy użytkownik: Evtoj

Ostatnie komentarze
bullet.png Skąd my to znamy?
bullet.png Najpierw powiedzieli...
bullet.png "Informuję, że nie...
bullet.png To żart? Czyli doce...
bullet.png Nie dajmy się zwari...
bullet.png W mojej szkole do kl...
bullet.png Żadne hasło nie je...
bullet.png A jakie jest hasło?...
bullet.png Kształcenie specjal...
bullet.png I znowu się zaczyna...
 
Fonoholizm
 

FONOHOLIZMdiv style="text-align:justify;font-size:14px;line-height:150%">
Czy można się uzależnić od telefonu komórkowego?

Komórka jest z nami wszędzie. Dziś nie potrafimy już obyć się bez popularnych komórek. Dzięki nim możemy pozostawać w kontakcie ze znajomymi, bliskimi, czy klientami. Świadomość, że w każdej chwili możemy zadzwonić czy napisać sms-a, daje nam poczucie bezpieczeństwa. Bez nich czujemy się jak bez ręki. Jest to jednak stan bardzo kruchy!!!!!!!!!!!
Komórki. Czy umiemy z nich korzystać? Czy można się uzależnić od telefonu komórkowego? Jak się objawia fonoholizm? Czy uzależnienie od telefonu to poważna sprawa?
Czy możliwe jest, aby nastolatek wyłączył komórkę w weekendy, nie siadał z nią do niedzielnego obiadu i nie brał do kościoła? Wydaje się, że nie.
Nastolatki przyznają, że bez komórki nie ma życia. Nie ma takiej opcji, by wyszli bez telefonu z domu. Jeśli nie wiedza, która godzina, zamiast na zegarek na ręku, patrzą w ekran komórki. Uczniowie korzystają z komórek na przerwach, próbują na lekcjach!, w domu i w trakcie czasu wolnego. Model telefonu i jego najnowsze funkcje stają się częstym przedmiotem rozmów między nastolatkami oraz przedmiotem ich zainteresowań.
Z ostatnich badań wynika, że 36% badanych nastolatków nie wyobraża sobie dnia bez telefonu!!, a 27% wróciłoby po telefon, gdyby go zapomniało. Aż połowa badanych nastolatków korzysta z telefonu komórkowego podczas rodzinnego obiadu, 28% w kinie, a 8% nawet w kościele.
Zbyt duże przywiązanie do telefonu komórkowego może prowadzić do stopniowego UZALEŻNIENIA, zwanego fonoholizmem
Nie chodzi o to, aby nie korzystać z telefonów, ale żeby robić to świadomie i z umiarem. Coraz większe przywiązanie do komórek wpływa na osłabienie więzi międzyludzkich i ubożenie języka. Coraz częściej młodzież zamiast korzystać z ładnej pogody i spotykać się na świeżym powietrzu, wybiera utrzymywanie kontaktu poprzez wiadomości SMS.
Objawy fonoholizmu trudno jest zauważyć i uświadomić sobie. Większość z nas codziennie posiada przy sobie telefon i nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Jednak jeśli przez roztargnienie zostawiliśmy telefon w domu lub zapomnieliśmy go naładować i zaczynamy odczuwać niepokój, rozdrażnienie, lęk, negatywny nastrój, może to oznaczać, że jesteśmy uzależnieni. Inne częste objawy to nerwowe nasłuchiwanie, czy ktoś do nas dzwoni lub noszenie ze sobą zapasowych baterii.
Często się zdarza, że uzależnieni unikają kontaktów z innymi, wybierając połączenie telefoniczne lub SMS zamiast rozmowy w cztery oczy. U niektórych brak możliwości skorzystania z komórki wywołuje objawy silnego syndromu odstawienia, przypominającego ten, który towarzyszy odstawieniu narkotyków. U takiej osoby może wystąpić zanik innych zainteresowań, gwałtowne wahania nastrojów, zaburzenia snu i odżywiania.
Naszą uwagę powinny zwrócić także wysokie rachunki telefoniczne, które w konsekwencji mogą prowadzić do popadnięcia w długi. Fonoholizm może również powodować konflikty z bliskimi oraz kłopoty w nauce lub życiu zawodowym.
Przewiduje się, iż uzależnienie od telefonu komórkowego będzie się pogłębiało. Jest to spowodowane dynamicznym rozwojem cywilizacji i technologii. Na świecie cały czas zwiększa się liczba osób posiadających telefony przy jednoczesnym obniżeniu średniego wieku ich użytkowników. W Polsce jest więcej telefonów komórkowych niż obywateli. Ocenia się, że nasycenie rynku sięga ponad 120%.
Przyjrzyjmy się swoim dzieciom, samemu sobie. Sprawdźmy, czy nasze dziecko nie spędza za dużo czasu nad komórką, dzwoniąc, - częściej - pisząc SMS-y.
Więcej informacji możesz uzyskać na stronie:
www.uwagafonoholizm.pl.
mowanałógrozdrażnienietelefonuszyuzależnienieFacebook - Lubię To:


Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z PEDAGOG SZKOLNY musisz się zarejestrować.
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

02. marzec 2021 19:43
Czy coś Wam wiadomo o nagonce na niezaszczepionych nauczycieli ?

02. marzec 2021 17:27
Chodziło Ci pewnie o zajęcia dydaktyczno-wyrówn
awcze, a nie dydaktyczno-wychow
awcze.

02. marzec 2021 17:25
Najlepszym uzasadnieniem są zalecenia zawarte w opinii PPP Smile

02. marzec 2021 17:17
czy ktoś wie jak wygląda uzasadnieni w sprawie przyznania godzin pomocy psychologiczno - pedagogicznej w sprawie zajęć zajęcia dydaktyczno-wychow
awcze oraz korekcyjno-kompens
acyjnych w szkole śr

02. marzec 2021 12:31
Jeśli mówimy o nauczycielu współorganizującym
kształcenie, to nigdzie nie jest napisane na jaką część etatu ma być zatrudniony. U mnie zazwyczaj dostajemy 10 godzin. Czasem 15.

Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
bullet.png doskonalenie (studia...
bullet.png Prezentacja
bullet.png ankietowanie przez I...
bullet.png ponadwymiarowe/nadli...
bullet.png tatuaże na nauczyci...
Najciekawsze tematy
bullet.png pomoc pp - po "no... [1337]
bullet.png Prezentacja [517]
bullet.png nauczyciel wspoma... [358]
bullet.png ponadwymiarowe/na... [205]
bullet.png doskonalenie (stu... [146]