ISSN 2081 - 6375
 
 
 
Nawigacja
Aktualnie online
bullet.png Gości online: 7

bullet.png Użytkowników online: 0

bullet.png Łącznie użytkowników: 31,086
bullet.png Najnowszy użytkownik: Domcia4562

Ostatnie komentarze
bullet.png Edukacja zdrowotna j...
bullet.png Kto będzie miał kw...
bullet.png [url]https://glos.pl...
bullet.png Dostałam podwyżkę...
bullet.png Podziwiam wychowawcz...
bullet.png Nie dość, że tak ...
bullet.png Z tego co piszesz wy...
bullet.png pracuje jako pedagog...
bullet.png Ciekawe co z godzin...
bullet.png świetne artykuły b...
 
ZNP kontra DGP
 


ZNP kontra DGP

Władze Związku Nauczycielstwa Polskiego stwierdziły, że Dziennik Gazeta Prawna rozpowszechniania nieprawdziwe informacje godzące w dobre imię nauczycieli i szkalujące ich wizerunek. Dlatego też postanowiły podjąć w tej sprawie prawne kroki.

PS.

W Madrycie ma strajkować i demonstrować około 21 tysięcy nauczycieli. Protestują także pedagodzy w 10 regionach Hiszpanii. Na 22 października zapowiedziano w stolicy "wielki marsz protestu".
Nauczyciele sprzeciwiają się zmniejszeniu budżetu przeznaczonego na edukację, gdyż wiąże się to ze spadkiem poziomu nauczania. Zgodnie ze zmianami nauczyciele nie będą zatrudniani na umowy tymczasowe, co spowoduje, że pracę straci około 13 tysięcy z nich, w tym trzy tysiące w samym Madrycie. Szkoły są zmuszone zmieniać programy zajęć, łączyć klasy, a nauczyciele szkół średnich mają pracować za tę samą płacę dwie godziny dłużej tygodniowo, czyli zamiast 18 godzin 20 godzin tygodniowo.







 
Dzieci na Śląsku nie dostaną wyprawki
 


Dzieci na Śląsku nie dostaną wyprawki


Śląskie szkoły nie wykorzystały wszystkich pieniędzy na wyprawkę szkolną dla uczniów będących poza kryterium dochodowym. Wyprawkę w tej grupie otrzyma niecałe 6 proc. dzieci, którym przysługuje wyprawka, podczas gdy szkoły mogły wskazać nawet 10 proc.
W maju tego roku na liście do wyprawki szkolnej znalazło się 31 033 dzieci z województwa śląskiego. Pierwsza transza została obliczona na 4,3 mln zł. Druga wypłacana jest jesienią po weryfikacji list.
Pod koniec sierpnia kuratorium wysłało do wszystkich śląskich samorządów pisma z prośbą o pełne wykorzystanie pieniędzy przeznaczonych na wyprawkę szkolną. W ubiegłym roku kuratorium musiało zwrócić do budżetu państwa niemal połowę środków przeznaczonych na ten cel. Do pisma załączone zostały przypadki, które można objąć wyprawką szkolną niezależnie od kryterium dochodowego.

 
MEN chce wykreślić 26 profesji, w których kształcą szkoły zawodowe
 


MEN chce wykreślić 26 profesji, w których kształcą szkoły zawodowe


Osoby, które będą chciały zostać geofizykami, meteorologami czy ratownikami medycznymi, będą musiały podjąć studia. Szkoły zawodowe nie będą mogły już kształcić w tych profesjach.
Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) chce wykreślić 26 profesji, w których kształcą szkoły zawodowe. Od tego roku szkolnego ostatni raz naukę w nich rozpoczęli m.in. przyszli poligrafowie, meteorolodzy czy hydrolodzy. Naukę fachu ratownik medyczny czy dietetyk będzie mógł podjąć jeszcze tylko w roku 2012/2013.

 
Nauczyciele planują już długie weekendy
 


Nauczyciele planują już długie weekendy


Dyrektorzy szkół zdecydowali, że dodatkowe dni wolne będą przede wszystkim wykorzystywane na przedłużenie przerw świątecznych.
Dwa tygodnie pozostało dyrektorom szkół na ustalenie dodatkowych dni wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych. W szkołach podstawowych i zasadniczych jest sześć takich dni, w gimnazjach osiem, a w pozostałych – dziesięć.
Z dodatkowego wolnego pracownicy placówek oświatowych mieli korzystać, gdy część uczniów przystępuje do końcowych sprawdzianów i egzaminów. Okazuje się jednak, że to świetna okazja dla nauczycieli na przedłużenie np. długiego weekendu.
– Pierwszym dodatkowym wolnym dla naszych uczniów będzie 31 października, który wypada w poniedziałek bezpośrednio przed pierwszym listopada dniem wszystkich świętych – mówi Urszula Gronowska, wicedyrektor szkoły podstawowej nr 2 w Zamościu


 
Z bloga Pani Minister
 


Z bloga Pani Minister


Fragment komentarza Pani Minister do jednej z debat telewizyjnych:

15.09
Pani poseł Łybacka pytana o wybory kierunków dalszego kształcenia młodych ludzi, nie zawsze racjonalne z punktu widzenia potrzeb rynku pracy, nie podała ważnej przyczyny tego stanu rzeczy. Gdyby sama nie zatrzymała w 2002 roku zaplanowanego wtedy wprowadzenia matury z matematyki, wówczas mielibyśmy już od dawna dużo lepszą strukturę wykształcenia absolwentów polskich szkół. Zrobiłam to, ale z opóźnieniem 8-letnim. Zamiast tego podała pomysł wprowadzenia doradztwa dla gimnazjalistów, aby pomagać im w wyborze dalszej drogi edukacyjno-zawodowej. Pomysł jest dobry, tylko że to mój pomysł, już obowiązujący od tego roku szkolnego wobec edukowanych nowymi programami, wszystkich uczniów gimnazjów.


A moim pomysłem jest koło, silnik spalinowy, reaktor atomowy, mikroprocesor i parę innych.
Zobaczmy jednak, jaki nowatorski pomysł (wszak upomniała się o jego autorstwo) ma Pani minister w sprawie doradztwa zawodowego.

31.08
Wraz z objęciem przez nową podstawę programową całego gimnazjum – a nastąpi to z początkiem nowego roku szkolnego – gimnazjum otrzymuje zadanie zajmowania się doradztwem edukacyjno-zawodowym. Związkowcy natychmiast policzyli. Uważają, że trzeba tysiące nowych etatów. Natomiast ja odpowiadam: potrzeba przede wszystkim zdrowego rozumu! Jako nauczycielka matematyki w gimnazjum mam wystarczające kwalifikacje, żeby powiedzieć swoim uczniom, czy ich dotychczasowa wiedza i umiejętności dobrze rokuje, jeśli chodzi o poradzenie sobie w klasie z rozszerzonym programem matematyki w liceum lub technikum. Z pewnością nauczyciel historii czy języka angielskiego zna odpowiedź na to samo pytanie, dotyczące jego przedmiotu. Jest także w gimnazjum nauczyciel zajęć technicznych oraz nauczyciel chemii, fizyki. Oni widzą, czy nasz podopieczny zdradza jakieś zainteresowania techniczne, konkretne predyspozycje do podjęcia jakiegoś rodzaju kształcenia zawodowego.






Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z PEDAGOG SZKOLNY musisz się zarejestrować.
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

28. kwietnia 2024 20:08
Jest, jak Kazimierz pisze.

28. kwietnia 2024 20:07
Rewalidacja nie należy do zajęć obowiązkowych, więc jest nieobowiązkowa. Rodzic może zrezygnować i wcale nie musi tego wniosku uzasadniać, jak to w interpretacjach MEN można wyczytać.

26. kwietnia 2024 19:49
Dyrektor musi takie zajęcia zapewnić, a rodzic może złożyć oświadczenie, że dziecko nie będzie z nich korzystać i tyle.

26. kwietnia 2024 19:45
długa i niepewna.

26. kwietnia 2024 19:45
Niech teraz mądry wizytator i mądry dyrektor na to odpowiedzą. Oczywiście, że rodzic może zrezygnować z zajęć rewalidacyjnych. Jest droga, żeby próbować, go "przymusić", ale

Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
bullet.png egzamin ósmoklasist...
bullet.png pedagog szkolny i sp...
bullet.png mam te kwalifikacje?
bullet.png warsztaty dla grona
bullet.png prawnik - prawo ośw...
Najciekawsze tematy
bullet.png mam te kwalifikacje? [460]
bullet.png egzamin ósmoklas... [174]
bullet.png pedagog szkolny i... [118]