ISSN 2081 - 6375
 
 
 
Nawigacja
bullet.png Strona główna
bullet.png Charakterystyka zawodu
bullet.png Warunki zatrudnienia
bullet.png Wymagane kwalifikacje
bullet.png Dokumentacja
bullet.png Awans zawodowy
bullet.png Pomoc materialna
bullet.png Pomoc psych-ped.
bullet.png Diagnoza
bullet.png Dostosowanie wymagań
bullet.png Problemy w nauce-ćwiczenia
bullet.png Sprawdzian/egzamin
bullet.png Odpowiedzialność nieletnich
bullet.png Placówki specjalistyczne
bullet.png Książki
bullet.png Inne

bullet.png Artykuły i scenariusze zajęć
bullet.png News
bullet.png Linki
bullet.png Forum
bullet.png Pliki do pobrania
bullet.png Akty prawne

bullet.png Szukaj
bullet.png Kontakt

Aktualnie online
bullet.png Gości online: 3

bullet.png Użytkowników online: 0

bullet.png Łącznie użytkowników: 18,617
bullet.png Najnowszy użytkownik: aneta1111
Ostatnie komentarze  
Polecane strony
Ebooki

Zapraszam do współtworzenia strony. Do dodawania newsów, linków, artykułów i scenariuszy ( po zalogowaniu, zakładki: dodaj link, dodaj artykuł lub scenariusz, dodaj newsa ) oraz do odpowiedzi na pytania pojawiające się na forum.

FORUM DLA RODZICÓW

Zachęcam do polubienia nas na facebook'u

Ostatnio poruszane tematy
  Temat Obejrzeń Odpowiedzi Ostatni post
"kłopotliwe" zapisy w dzien...
dokumentacja
596 7 Majka123
27. kwiecień 2015 12:13
Znaleziony wierszyk - jak z...
wychowanie
173 8 gosiapaw_123
27. kwiecień 2015 12:00
Dyslektyk - uczeń wyklęty
Problemy z nauczycielami
68 1 reszta
27. kwiecień 2015 07:40
prosba o wypelnienie ankiety
samopomoc - proszę o..
2230 75 Kasieniec
26. kwiecień 2015 17:10
zajęcia rewalidacyjne
pomoc psychologiczno-pedagogiczna
15185 334 Grono
24. kwiecień 2015 18:57
agresywny uczeń
wychowanie
1217 35 emilka1
23. kwiecień 2015 20:49
obowiązek szkolny - pismo d...
dokumentacja
3597 90 sensor
22. kwiecień 2015 18:46
muzyczka na smutki
ani słowa o pracy
2933 84 KatarzynkaM
22. kwiecień 2015 10:30
mam te kwalifikacje?
zatrudnienie
3128 92 Ina
17. kwiecień 2015 18:09
ewaluacja zewnętrzna
dokumentacja
5887 107 Zetka
17. kwiecień 2015 16:52
doskonalenie (studia, podyp...
szkolenia, kampanie, programy
3774 78 capsoft89
17. kwiecień 2015 11:04
notoryczne kradzieże
wychowanie
273 14 Dzwoneczek
16. kwiecień 2015 12:42
Prezentacja
Kilka słów o sobie
22460 414 zaba67
15. kwiecień 2015 21:51
godziny pedagoga szkolnego
zatrudnienie
20969 350 Kazimierz
15. kwiecień 2015 13:15
diagnoza zajęć kk?
samopomoc - proszę o..
204 8 ToJa
14. kwiecień 2015 21:47
 
"Wyprawka" 2015/2016
 
Opieka


"Wyprawka" 2015/2016

Ministerstwo Edukacji Narodowej szacuje, że w nadchodzącym roku szkolnym nawet 227 tysięcy uczniów będzie mogło skorzystać z programu "Wyprawka szkolna". Projekt rozporządzenia Rady Ministrów dotyczącego programu przesłano już do konsultacji publicznych z partnerami społecznymi, związkami zawodowymi oraz organizacjami pracodawców.
Zgodnie z założeniami projektu, pomocą mają zostać objęci uczniowie 3 klasy szkoły podstawowej, 3 klasy ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia oraz 4 klasy technikum, a ponadto osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.
W przypadku uczniów, którzy chcą skorzystać z programu na podstawie kryterium dochodowego, dla uczęszczających do klas objętych pomocą, kwota uprawniająca do uzyskania dofinansowania wynosić będzie 574 zł na osobę w rodzinie.
Programem zostaną także objęci uczniowie słabowidzący, niesłyszący, słabosłyszący, z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym, z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, z autyzmem, zespołem Aspergera oraz niepełnosprawnościami sprzężonymi. Będą mogli oni otrzymać pomoc niezależnie od wysokości dochodu w rodzinie. Jedynym warunkiem jest posiadanie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego.
Wysokość kwoty dofinansowania na zakup podręczników i materiałów edukacyjnych jest uzależniona między innymi od typu szkoły oraz rodzaju niepełnosprawności. Najniższa kwota wynosi do 175 zł, natomiast najwyższa do 770 zł.

Źródło: MEN

 
Divide et impera
 


Divide et impera


Pani Kluzik-Rostkowska powiedziała w radiowej Jedynce, że w zastąpieniu Karty Nauczyciela innym, "nowoczesnym dokumentem" nic złego nie widzi nauczycielska "Solidarność". Reformie sprzeciwia się natomiast ZNP.

Źródło: www.bankier.pl

Stanowisko Sekcji Oświaty Regionu Małopolskiego NSZZ "Solidarność".

W nawiązaniu do wystąpienia min. edukacji Joanny Kluzik–Rostkowskiej w dniu 20 kwietnia 2015r w radiowej jedynce, w którym szefowa resortu edukacji mówiła , że w zastąpieniu Karty Nauczyciela innym, "nowoczesnym dokumentem" nic złego nie widzi nauczycielska "Solidarność". Edukacja bazuje na prawie, które uchwalono w PRL. Pragniemy przypomnieć, że pierwowzór KN powstały już w 1926 r, czyli za czasów II RP, a w obecnym kształcie Kara Nauczyciel funkcjonuje od 1982 r . Powstała na fali niezadowolenia i strajków środowiska nauczycielskiego , niegodzącego się z PRL-owską rzeczywistością , początku lat osiemdziesiątych. Zdecydowany udział w jej tworzeniu odegrała „Solidarność” oświatowa i jej przewodniczący Stefan Kubowicz. Karta Nauczyciela w obecnym kształcie jest opisem pragmatyki zawodowej, a także gwarantem statusu zawodu nauczyciela i stabilności naszego zatrudnienia . Nie ma zgody środowiska „S” na jej likwidację, dlatego też 28 kwietnia 2015 roku w Warszawie, będziemy manifestować w obronie naszych interesów pracowniczych, regulowanych m.in. Kartą.

Nie tak znów dawno mogliśmy się dowiedzieć od pani minister, że z ZNP, to da się rozmawiać zaś z nauczycielską "Solidarnością", to nie da rady.
Stosowanie starej i praktycznej zasady rządzenia polegającej na wzniecaniu wewnętrznych konfliktów (divide et impera) wymaga pewnej finezji. Z finezją jest tak, że albo się ją ma albo nie. Podobnie jak ze słomą wyłażącą z butów. Nawet jeśli są to buty "Ruby Stiletto", to jak słoma ma wyłazić, to będzie wyłazić.


 
Oświatowa "S": szkolne komisje zakładowe wchodzą w spory zbiorowe
 


Oświatowa "S": szkolne komisje zakładowe wchodzą w spory zbiorowe

Komisje zakładowe i międzyzakładowe oświatowej „Solidarności” działające w szkołach i przedszkolach wchodzą w spory zbiorowe z pracodawcami, czy dyrektorami placówek – poinformowała w piątek na konferencji prasowej wiceprzewodnicząca oświatowej „S” Teresa Misiuk.
„Spór zbiorowy dotyczy warunków pracy i płacy” – powiedziała Misiuk. Przypomniała, że Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” domaga się 9-procentowej podwyżki wynagrodzeń nauczycieli.
Wiceprzewodnicząca zaznaczyła, że związkowi chodzi także o podwyżki dla pracowników obsługi szkół i przedszkoli, których wynagrodzenia są bardzo niskie.

Źródło:www.pap.pl
 
Manifestacja 18 kwietnia
 
Różne


Manifestacja 18 kwietnia


Dzisiaj ulicami Warszawy przejdzie około 20-tysięczna manifestacja pracowników oświaty organizowana przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. Decyzję o manifestacji podjął Zarząd Główny ZNP w połowie marca po tym, jak minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska nie przyszła na umówione spotkanie z ZNP ws. podwyżek od stycznia 2016 roku.

 
BAWMY SIĘ!!!!
 
Różne


BAWMY SIĘ!!!!


Na antenie TVN 24 minister edukacji, Joanna Kluzik-Rostowska skomentowała wprowadzane zmiany w systemie oceniania na lekcjach WF-u. - Od nowego roku szkolnego przy wystawianiu ocen brane będą pod uwagę indywidualne predyspozycje uczniów - powiedziała. - Lekcje WF-u nie są po to, by oceniać sprawność fizyczną, ale żeby się dobrze przy tym bawić - dodała.
Zdaniem minister podobne rozwiązanie powinno być zastosowane na lekcjach muzyki oraz plastyki.

Źródło:wprost.pl

Rozporządzenie MEN z dnia 30 kwietnia 2007 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych
§ 7. Przy ustalaniu oceny z wychowania fizycznego, techniki, zajęć technicznych, plastyki, muzyki i zajęć artystycznych należy w szczególności brać pod uwagę wysiłek wkładany przez ucznia w wywiązywanie się z obowiązków wynikających ze specyfiki tych zajęć.

 
Głos mądry inaczej
 
Różne


Głos mądry inaczej


Nie mam wątpliwości, że Kartę trzeba wyrzucić do kosza i napisać nowoczesną ustawę dedykowaną nauczycielom i dyrektorom szkół. Po to by efektywnie edukowali tych, którzy są podmiotem edukacji – czyli uczniów – mówiła szefowa MEN Joanna Kluzik-Rostkowska w wywiadzie dla WPROST opublikowanym w najnowszym numerze.

Co konkretnie złego jest w Karcie Nauczyciela?
Bardzo przeszkadza w pracy dyrektorowi szkoły, przeszkadza też najlepszym nauczycielom, za to pomaga nauczycielom słabym utrzymać się w pracy. Mamy cztery stopnie awansu. Jeśli ktoś się postara, przechodzi przez nie w 8 – 9 lat i osiąga najwyższy szczebel. Jak motywować tego nauczyciela przez następnych 25 lat, skoro osiągnął już wszystko, co mógł osiągnąć, łącznie z najwyższą możliwą pensją o urzędowo ustalonej wysokości?
Dodatkiem motywacyjnym, mówi ZNP.
Ten dodatek jest niewielki, a praktyka jest taka, że pieniądze rozdaje się po równo. To nie jest motywujące. Dyrektor nie ma żadnego dobrego narzędzia nagradzania i motywowania tych najlepszych, nie ma też żadnego narzędzia, które pozwoli mu swobodnie konstruować grono pedagogiczne, z którym chce współpracować.
Mówiąc wprost – zwalniać.
Oczywiście. I na to miejsce przyjmować dobrych, którzy stworzą doskonały zespół.

Źródło:wprost.pl

Jeśli kwestię zatrudnienia nauczycieli puścić na "pełny żywioł", to oczywiście zarówno wszyscy dyrektorzy jak i organy prowadzące będą ze wszystkich sił dążyć do skompletowania najlepszych zespołów nauczycielskich, a nie do zatrudniania znajomych królika i pozbywania się osób niewygodnych (polonistka dała dwóję synowi wójta... won).
Obecnie dyrektorzy dysponują wystarczającymi narzędziami, żeby doprowadzić do zwolnienia złego nauczyciela, ale pani minister chodzi o coś innego. O odebranie autonomii i niezależności jednej z ostatnich grup zawodowych, które jej resztki jeszcze posiadają. 
Zmiana systemu oceny szkół
 
Różne


Zmiana systemu oceny szkół

Ministerstwo Edukacji wycofuje się z systemu ocen w skali A–E, którymi opisywano jakość pracy szkoły. Zastąpią je oceny opisowe. Tyle że wprowadzenie systemu wymagań wobec szkół, których spełnianie było ocenianie według skali, stanowiło trzon reformy nadzoru pedagogicznego wprowadzonej przez MEN w 2009 r., tzw. ewaluacji (2 mln zł kosztowało stworzenie kilkunastu tabelek z wymaganiami oraz idea, aby szkoły oceniać literami od A do F).
Stworzenie i wprowadzenie całego systemu kosztowało ok. 80 mln zł.
Autorem planowanych zmian jest wiceminister (pani Joanna Berdzik), która współtworzyła ten system.

Źródło: www4.rp.pl

 
Zmiany w "Ustawie"
 
Różne


Zmiany w "Ustawie"

Dzisiaj wchodzi w życie większość zapisów ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty. Najważniejsze zmiany dotyczą organizacji nadzoru pedagogicznego, możliwości zwiększenia liczby uczniów w klasach I-III szkoły podstawowej o nie więcej niż 2 oraz zatrudniania nauczycieli do realizacji zajęć w ramach projektów unijnych.
Tydzień temu trafiły do konsultacji 2 nowe projekty rozporządzeń resortu edukacji: w sprawie klasyfikowania, oceniania i promowania uczniów oraz w sprawie zasad przeprowadzania egzaminów zewnętrznych.

Od 31 marca nauczyciele mogą realizować zajęcia w ramach projektów i programów finansowanych z udziałem środków europejskich w ramach nawiązanego stosunku pracy. Osoby spoza szkoły można zatrudnić tylko na podstawie Kodeksu pracy.

Regulacje wprowadzone nowelizacją ustawy o systemie oświaty przewidują:

- możliwość realizacji zajęć w ramach projektu unijnego przez nauczyciela zatrudnionego w szkole. W takim przypadku za każdą godzinę takich zajęć nauczyciel otrzyma wynagrodzenie liczone jak za godzinę ponadwymiarową, zaś zajęcia te nie będą wliczane do pensum;
- możliwość zatrudnienia do prowadzenia ww. zajęć osób spoza szkoły, o ile spełniają wymagania kwalifikacyjne. Tu warunkiem które będzie zatrudnienie ich na podstawie Kodeksu pracy. Za każdą godzinę prowadzenia tych zajęć otrzyma wynagrodzenie jak za godzinę ponad wymiarową liczoną dla nauczyciela dyplomowanego posiadającego wykształcenie wyższe magisterskie, realizującego pensum 18-godzinne.

Wśród regulacji wchodzących w życie 31 marca znalazł się przepis, który zamyka gminom furtkę umożliwiającą przekazywanie szkół i przedszkoli samorządowym spółkom komunalnym (dzięki temu zatrudniały one nauczycieli na podstawie kodeksu pracy, a nie Karty nauczyciela). Zgodnie z nowelizacją, samorządy, które powierzyły zadania edukacyjne spółkom komunalnym, będą musiały ponownie zatrudnić pedagogów na podstawie Karty nauczyciela – mają na to czas do 31 sierpnia 2017 r.


 
Hucpy ciąg dalszy
 
Opieka


Hucpy ciąg dalszy

Rząd zaprezentował nową odsłonę programu „Bezpieczna szkoła”. Cel: poprawa bezpieczeństwa uczniów w 30 tys. placówek w całym kraju. Brzmi obiecująco. Ale niestety, wzbudza też kontrowersje. Bo w realizacji programu pomagać ma Fundacja Dzieci Niczyje. Oczywiście nie za darmo.
Prywatna instytucja już otrzymała 700 tys. zł z budżetu państwa, m.in. na organizowanie konferencji promujących udział w certyfikowaniu placówek. A to dopiero początek. Szkoły, które chcą otrzymać certyfikat MEN i posługiwać się hasłem „Chronimy dzieci”, już zapisują się do niej na płatne szkolenia. – Na polecenie dyrektora zgłosiłam naszą placówkę do programu. Łatwiej będzie nam uzyskać certyfikat, jeśli poprosimy o szkolenie instytucję, która ma realny wpływ na jego wydanie – uważa Józefa Sierachan, pedagog ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Żarach. Fundacja Dzieci Niczyje poinformowała ją, że koszt kursu wynosi 300 zł od osoby, a całej rady pedagogicznej – około 1,2 tys. zł. I że można go odbyć przez internet.'

Będę gorąco namawiał moją dyrekcję do zignorowania programu, co i Wam rekomenduję. Nie musimy uczestniczyć w tym bezczelnym kręceniu lodów.

Źródło: serwisy.gazetaprawna.pl
 
O nauczycielach
 


Belfer z Loch Ness

Jeśli Państwo chcecie wiedzieć, co rząd planuje na tygodnie bezpośrednio poprzedzające wybory parlamentarne, to chyba już mam odpowiedź. Otóż rząd, a konkretnie minister Kluzik-Rostkowska, na wrzesień i październik planuje wielki i społecznie dotkliwy strajk, a konkretnie strajk nauczycieli.
Przygotowania już się rozpoczęły. Bo nauczyciele to ludzie z natury spokojni, umiarkowani i odpowiedzialni, więc niełatwo ich wkurzyć i skłonić do strajkowania. Marudzą, skarżą się i dąsają, ale nie palą opon, nie rzucają w policjantów płytami chodnikowymi i bardzo niechętnie zostawiają dzieci bez opieki. Trzeba się naprawdę dobrze nawytężać, żeby poruszyć ociężałe ciało pedagogiczne na tyle, by się wściekło i zastrajkowało.
 
Nasza kochana pani minister
 
Edukacja


Nasza kochana pani minister

Związek Nauczycielstwa Polskiego uważa, że MEN zerwał rozmowy w sprawie podwyżek. Dziś w siedzibie związku miała pojawić się minister Joanna Kluzik-Rostkowska kolejny raz rozmawiać na ten temat, przysłała jednak swoich współpracowników.[...]
ZNP stoi na stanowisku, że to sama pani minister zaproponowała datę, miejsce i temat rozmów. Tymczasem 20 minut przed umówionym terminem zadzwoniła do prezesa Związku i poinformowała, że się jednak nie zjawi.

Źródło: serwisy.gazetaprawna.pl

Karta nauczyciela to przesada i historyczny przeżytek.
Karta nauczyciela już się wyczerpała. Trzeba to zbudować na nowo.
Tak mówiła w Kontrwywiadzie szefowa MEN Joanna Kluzik-Rostkowska w odpowiedzi na pytania słuchaczy RMF FM.

Źródło: rmf24.pl

JUŻ NIEDŁUGO WYBORY. WARTO PAMIĘTAĆ.
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Ostatnie artykuły
bullet.png "Trening pewności si...
bullet.png Tomek
bullet.png Jak ćwiczyć pamięć p...
bullet.png "Misja Specjalna"
bullet.png Maciek
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

27/04/2015
Moim zdaniem prawidłowo to sobie wyważasz.
26/04/2015
informacji - oczywiście w ograniczonym zakresie. Jaki to zakres - wskazuje mi zdrowy rozsądek, bo żaden przepis prawny nie precyzuje mi tego jednoznacznie.
26/04/2015
A jak "pociąga"? Osobiście nie jestem formalistą, o czym wielokrotnie wspominałem i problem babci nie spędza mi snu z oczu. Znam babcię znam rodziców, wiem w jakich są relacjach - udzielam
26/04/2015
która nie pociąga za sobą poważnych skutków dla strony.
26/04/2015
Jeśli chodzi Ci o art. 33 § 4, a pewnie o ten, to znowu mamy pojęcie "sprawy mniejszej wagi", to znaczy takiej,
26/04/2015
Podstawa prawna dot. pełnomocnictwa domniemanego byłą juz wielokrotnie podawana w różnych dyskusjach na tym forum.
26/04/2015
""Dziecko z rodziny migracyjnej..." nie ma zastosowania do sytuacji, którą tu omawiamy.
26/04/2015
Ależ zamęt pojęciowy został ty wprowadzony! Nie mówimy o pojęciu opiekuna faktycznego, ale o pełnomocnictwie domniemanym. Wszystko o pełnomocnictwie jest w Kpa.
26/04/2015
Dlatego tak ważna jest tu ta nasza dyskusja. Dzięki różnym punktom widzenia,osobistym
doświadczeniom i nabytej wiedzy będziemy lepiej do tego przygotowani Smile
26/04/2015
I tak będziesz musiała w wielu sytuacjach arbitralnie rozstrzygać czy sprawy są "zwykłe", czy "istotne", jak to określiłaś.
26/04/2015
Zdrowy rozsądek nade wszystko, on jednak nie zawsze idzie w parze z przepisami i na tym się, niestety, możemy"przejechać"
26/04/2015
Nie wrzucajmy do jednego worka zwykłych i istotnych czynności wynikających z władzy rodzicielskiej. W jednych można działać przez pełnomocnika, w innych nie.
26/04/2015
Gdybyśmy trzymali się stricte wszystkich (często sprzecznych) rozporządzeń, wskazówek, rekomendacji, to doprowadzilibyśmy do paraliżu pracy szkoły. Dalej jak na Sybir nie ześlą Smile
26/04/2015
Oczywiście może się zdarzyć sytuacja, że np. ojciec sprzeciwi się udzielaniu informacji teściowej i mamy pewien problem.
26/04/2015
U mnie w praktyce jest tak. Przychodzi mama i mówi, że nie może przyjść na zebranie i prosi o udzielenie informacji babci (znamy ją, bo odprowadza dziecko do szkoły). Nie robimy żadnych problemów.
26/04/2015
Kazimierz dziękuję za upewnienie, ze posiadana przeze mnie wiedza dt. toczącej się dyskusji jest aktualna i zgodna z prawem. A że trzeba zachować w tym wszystkim zdrowy rozsądek to też prawda.
26/04/2015
Zawsze powtarzam, że pragmatyka i zdrowy rozsądek muszą nam zastąpić wielokrotnie prawne niejednoznaczności
.
26/04/2015
I tyle. Trzeba nadmienić, że "instrukcja" ta spotkała się z krytyką, ale o ile pamiętam mało konstruktywną.
26/04/2015
Ustanowienie opieki prawnej nad dzieckiem następuje na drodze sądowej.
26/04/2015
Rodzice nie mogą upoważnić pełnoletniej osoby do sprawowania opieki prawnej nad ich małoletnim dzieckiem poprzez udzielenie jej pełnomocnictwa notarialnego.
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
bullet.png "kłopotliwe" zapisy ...
bullet.png Znaleziony wierszyk ...
bullet.png Dyslektyk - uczeń wy...
bullet.png prosba o wypelnienie...
bullet.png zajęcia rewalidacyjne
Najciekawsze tematy
bullet.png Projekt nowego ro... [1162]
bullet.png zatrudnienie peda... [464]
bullet.png śmiech to zdrowie [436]
bullet.png Prezentacja [414]
bullet.png petycja- wysyłamy... [357]


9,495,197 Unikalnych wizyt