ISSN 2081 - 6375
 
 
 
Nawigacja
bullet.png Strona główna
bullet.png Charakterystyka zawodu
bullet.png Warunki zatrudnienia
bullet.png Wymagane kwalifikacje
bullet.png Dokumentacja
bullet.png Awans zawodowy
bullet.png Pomoc materialna
bullet.png Pomoc psych-ped.
bullet.png Diagnoza
bullet.png Dostosowanie wymagań
bullet.png Problemy w nauce-ćwiczenia
bullet.png Sprawdzian/egzamin
bullet.png Odpowiedzialność nieletnich
bullet.png Placówki specjalistyczne
bullet.png Książki
bullet.png Inne

bullet.png Artykuły i scenariusze zajęć
bullet.png News
bullet.png Linki
bullet.png Forum
bullet.png Pliki do pobrania
bullet.png Akty prawne

bullet.png Szukaj
bullet.png Kontakt

Aktualnie online
bullet.png Gości online: 5

bullet.png Użytkowników online: 0

bullet.png Łącznie użytkowników: 18,843
bullet.png Najnowszy użytkownik: Bliska
Ostatnie komentarze  
Polecane strony
Ebooki

Zapraszam do współtworzenia strony. Do dodawania newsów, linków, artykułów i scenariuszy ( po zalogowaniu, zakładki: dodaj link, dodaj artykuł lub scenariusz, dodaj newsa ) oraz do odpowiedzi na pytania pojawiające się na forum.

FORUM DLA RODZICÓW

Zachęcam do polubienia nas na facebook'u

Ostatnio poruszane tematy
  Temat Obejrzeń Odpowiedzi Ostatni post
Prezentacja
Kilka słów o sobie
22636 418 Tepka
30. lipiec 2015 22:52
wakacje:)
ani słowa o pracy
1789 95 Kazimierz
30. lipiec 2015 09:38
obowiązkowa lektura na waka...
prawo oświatowe
3158 53 Tomek
29. lipiec 2015 16:03
egz.-mianowanie od strony t...
awans zawodowy
7815 183 motinta
27. lipiec 2015 21:04
uczeń z upośledzeniem umiar...
samopomoc - proszę o..
361 21 Zetka
23. lipiec 2015 17:05
muzyczka (i nie tylko) na s...
ani słowa o pracy
3043 86 is
08. lipiec 2015 13:12
sprawdziany i egzaminy - po...
dydaktyka
124 5 ewka_jo
05. lipiec 2015 14:44
śmiech to zdrowie
ani słowa o pracy
19173 443 is
03. lipiec 2015 21:00
Kodeks Równego Traktowania
samopomoc - proszę o..
160 9 reszta
30. czerwiec 2015 20:24
Od głównego administratora
sprawy techniczne i formalne
13305 361 is
29. czerwiec 2015 12:44
rodzice nie chcą ucznia z a...
wychowanie
1421 47 Kazimierz
25. czerwiec 2015 18:56
pomoc pp - po "nowszemu"
pomoc psychologiczno-pedagogiczna
20513 276 kkkasia
25. czerwiec 2015 13:45
wyprawka szkolna 2014/2015
pomoc materialna
3882 135 is
25. czerwiec 2015 11:02
doradztwo zawodowe
różności
976 20 nika1
25. czerwiec 2015 09:40
umiarkowany w technikum
pomoc psychologiczno-pedagogiczna
1524 58 is
24. czerwiec 2015 13:30
 
Kluzik-Rostkowska o nauczycielach
 


Mnie zależy na dobru dziecka, a państwu zależy na pieniądzach

Wypowiedzi pani minister i sposób prowadzenia dzisiejszego spotkania, sposób reakcji na postulaty i uwagi zgłaszane przez partnerów społecznych doskonale pokazuje, że cel dzisiejszego spotkania na pewno nie był merytoryczny, na pewno nie chodziło o to szumne dobro dziecka. Skwitowanie wypowiedzi trzech central związkowych: mnie zależy na dobru dziecka, a państwu zależy na pieniądzach i pensjach jest zwykłą bezczelnością ze strony minister edukacji narodowej - powiedział Sławomir Wittkowicz z Forum Związków Zawodowych.

Źródło: serwisy.gazetaprawna.pl

 
ZNP do minister: nie zdała pani do następnej klasy
 
Różne


ZNP do minister: nie zdała pani do następnej klasy

Związkowcy z ZNP wręczyli minister edukacji Joannie Kluzik-Rostkowskiej "świadectwo" z informacją, że "nie otrzymała promocji do następnej klasy". Minister obdarowała związkowców goździkami. [...].
"Świadectwo" wręczone przez związkowców przypomina druki oficjalnych świadectw szkolnych. Wynika z niego, że Kluzik-Rostkowska nie zdała do następnej klasy. W rubryce "zachowanie" wpisano: nieodpowiednie. Wymieniono też dwanaście "obowiązkowych zajęć". Z dziesięciu z nich minister otrzymała ocenę niedostateczną. [...].
Niedostateczny Kluzik-Rostkowska dostała ze "znajomości prawa oświatowego", co uzasadniono tym, że "minister nie zna podstawowych ustaw i rozporządzeń"[...].
Niedostateczne oceny minister edukacji dostała m.in. z "poszanowania zawodu nauczycieli" i "dofinansowania oświaty".

Źródło:wiadomosci.wp.pl


 
Nowe rozporządzenie w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów
 
Edukacja


Nowe rozporządzenie w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

Minister Joanna Kluzik - Rostkowska 10 czerwca 2015 r. podpisała rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów oraz słuchaczy w szkołach publicznych.
Zmiany w stosunku do dotychczasowego stanu prawnego polegają m.in. na wprowadzeniu:
– możliwości zwolnienia ucznia z wykonywania określonych ćwiczeń fizycznych na zajęciach wychowania fizycznego, a nie tylko zwolnieniu z realizacji tych zajęć w ogóle. Podstawą do tego zwolnienia będzie opinia lekarza wskazująca, jakich ćwiczeń fizycznych (czy też – jakiego rodzaju ćwiczeń) uczeń nie może wykonywać oraz przez jaki okres;
– określenia funkcji, jakie spełnia ocenianie bieżące ucznia, co jest związane z wprowadzeniem w art. 44i ust. 4 ww. ustawy możliwości ustalania ocen bieżących w formie opisowej na każdym etapie edukacyjnym. Ocenianie bieżące przekazuje informacje o poziomie osiągnięć edukacyjnych ucznia, jak też jego zaangażowaniu w zdobywaniu nowych wiadomości i umiejętności oraz pokonywaniu trudności.
Rozporządzenie stanowi wykonanie upoważnienia zawartego w art. 44zb ustawy z dnia
20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 2015 r.

Źródło: MEN

 
DNO DNA I SIEDEM METRÓW MUŁU
 


DNO DNA I SIEDEM METRÓW MUŁU


Do konsultacji trafiło już nowe rozporządzenie ministra edukacji. Wynika z niego, że nauczycielem w przedszkolu lub szkole podstawowej będzie mógł zostać absolwent jakiegokolwiek kierunku studiów z tytułem licencjata, który ukończy specjalny kurs kwalifikacyjny.Myślałem, że już mnie nic nie zaskoczy, a tu proszę. Trzeba być na prawdę kompletnym bezmózgowcem, żeby myśleć, że im niższy poziom edukacji, tym wymagania stawiane nauczycielom powinny być niższe.
Na prawdę, posiadanie trójki dzieci, to nie są wystarczające kompetencje do kierowania resortem edukacji.
Pewnie nie chodzi o to, że nauczyciel-stażysta bez tytułu mgr ma o 25 procent niższe wynagrodzenie niż stażysta magister??? Jeśli jednak o to chodzi, to proponuję zatrudniać w szkołach meneli spod mostu. Popracują z dziećmi za flaszkę i zagrychę.
Aż mi się nie chce gadać (pisać).
 
"Elyty"
 
Różne


"Elyty"

Jacek Żakowski pisze w GP.

[...]Zdecydowana większość elit III i - zwłaszcza - IV RP losem nieelitarnej części społeczeństwa się nie przejmowała. Budowała swój "elitarny" świat, którego symbolami są strzeżone osiedla i apartamentowce. A wyrazem rozkwit prywatnych szkół i przychodni w krajobrazie postępującego rozkładu publicznej oświaty i służby zdrowia wynikającego z faktu, że na oświatę i zdrowie wydajemy niemal najmniej w Europie. System emerytalny też tak reformowano, żeby elity miały dobrą starość, a reszta cokolwiek.
Tak samo zmieniano system podatkowy, który z rządu na rząd coraz bardziej obciąża słabszych, a odciąża silniejszych.[...]
Społecznie są niedorozwinięte [elity], co widać po katastrofalnie niskim stopniu zorganizowania elitarnych grup - od biznesmenów po dziennikarzy, którzy rzadziej do czegoś należą niż chłopi i robotnicy. Emocjonalnie są prymitywne jak stułbia - zero empatii, zero szacunku dla innych, zero solidarności. Pełno elitarnych pretensji, zarozumiałości i pychy. A politycznie są antydemokratyczne - polityka to dla nich sposób zdobywania władzy, by kosztem innych zapewnić sobie elitarną pozycję, a nie droga do świata, w którym ogół dobrze się czuje.

[...].
Źródło: wyborcza.pl
 
Kolejne "nowe" wg ministry
 


Dziwna obietnica Joanny Kluzik-​Rostkowskiej

Szefowa MEN zapowiedziała, że od wiosny 2016 r. doradztwo zawodowe będzie prowadzone w gimnazjach. Zapomniała dodać, że rozporządzenie w tej sprawie weszło w życie w 2010 r.
- Chcemy, aby od kwietnia 2016 r. doradztwo zawodowe było realizowane już w gimnazjach - stwierdziła minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska w trakcie ubiegłotygodniowej debaty zorganizowanej przez "Gazetę Wyborczą".
Taki obowiązek na szkoły nałożyła jej poprzedniczka Katarzyna Hall pod koniec 2010 r. Rozporządzenie w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach nakazywało gimnazjom od 1 września 2011 r. nawiązanie współpracy z doradcą zawodowym lub wskazanie nauczyciela, który będzie odgrywał taką rolę. Na wypełnianie nowych obowiązków nie przewidziano dla szkół żadnych dodatkowych środków. 
Jasno postawiona sprawa
 
Edukacja


Jasno postawiona sprawa


Oświatowe związki uważają, że prezydent elekt będzie bronił Karty nauczyciela równie zaciekle, jak sami zainteresowani. W trakcie kampanii Andrzej Duda przysłał m.in. do Związku Nauczycielstwa Polskiego pisemne zapewnienie, że jako prezydent będzie zabiegał o podniesienie rangi, znaczenia i pozycji zawodowej nauczycieli. Podkreślił też, że nie będzie aprobował szkodliwych zmian w Karcie nauczyciela, które są proponowane, gdyż godzą w stabilność zatrudnienia i możliwość rozwoju zawodowego.[...]

Do pomysłu utrzymania karty z dystansem podchodzi Ministerstwo Edukacji Narodowej, którego obecna szefowa twierdzi, że jej następca (w październiku odbędą się wybory parlamentarne) powinien rozpocząć swoje urzędowanie od likwidacji tego dokumentu i napisania nowej ustawy o zawodzie nauczyciela. Z kolei eksperci podkreślają, że jeśli przy władzy utrzyma się obecna koalicja, przyszłemu prezydentowi będzie trudno blokować zmiany w karcie.

Źródło: serwisy.gazetaprawna.p

 
Obrady Rady Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność
 
Różne

Obrady Rady Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność

Oświatowa Solidarność do piątku czeka na odpowiedź premier Ewy Kopacz na postulaty nauczycieli. Jeżeli jej nie dostaną, będą strajkować na początku roku szkolnego - powiedział przewodniczący Rady Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ ,,Solidarność" Ryszard Proksa.[...]
proc. PKB. Według niego nauczyciele mają najniższe wynagrodzenie w Polsce, jeżeli chodzi o ludzi z wyższym wykształceniem.
Rada Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność, która w czwartek obradowała w Zakopanem poruszała też problem obowiązku szkolnego dla sześciolatków. Jak zauważył Proksa, w szkołach, szczególnie w dużych miastach, powstaje problem, jeżeli chodzi o sale lekcyjne dla sześciolatków.[...]
Rada mówiła również o "marnotrawieniu potężnych środków unijnych przez Ministerstwo Edukacji". Proksa zauważył, że w programie "Bezpieczna szkoła" setki milionów złotych mają być przekazane dla samorządów na monitoring, ale z jego wiedzy wynika, że tylko 17 proc. z tej kwoty ma zasilić samorządy, a resztę resort planuje przeznaczyć na konferencje i szkolenia.
- Martwi nas też reforma szkolnictwa zawodowego, która wynika z potężnego grantu unijnego na ten cel. Po raz pierwszy szkolnictwem zawodowym zainteresowali się przedsiębiorcy - to będzie typowy skok na kasę - zamiast faktycznie reformować szkolnictwo zawodowe, to pieniądze przejmą przedsiębiorcy i przeznaczą je na szkolenia i doskonalenia zawodowe - dodał Proksa. Wyjaśnił, że przedsiębiorcy chcą prowadzić u siebie kursy, aby "skonsumować" unijne dotacje. - Pieniądze te powinny być przeznaczone na doposażanie szkół zawodowych, a nie wspomaganie przedsiębiorców - uważa.

Źródło: prawo.money.pl

 
Gdyby to nie było smutne, to by było śmieszne.
 


Gdyby to nie było smutne, to by było śmieszne.

Resort edukacji wyliczył, że na pomoc dla uczniów na zakup szkolnych książek potrzeba 71 mln zł. Ale da tylko 51.
Projekt rozporządzenia w sprawie tzw. wyprawki szkolnej od kilku tygodni jest konsultowany. Chodzi o pieniądze dla rodzin biedniejszych uczniów m.in. na podręczniki i pomoce szkolne.
Ostatnio swoje uwagi zgłosiło Ministerstwo Finansów. Pyta resort edukacji, dlaczego zamierza wydać na ten cel jedynie 51 mln zł, skoro samo szacuje, iż na wsparcie uczniów może być potrzebne nawet 71 mln zł. Takie wyliczenia MEN dołączył do projektu.
Wiceminister finansów Hanna Majszczyk podpowiada jego autorce – wiceszefowej MEN Joannie Berdzik – że „należałoby dostosować poziom finansowania zakupu podręczników dla uczniów w taki sposób, aby maksymalne koszty realizacji programu (o nazwie »Wyprawka szkolna« – red.) nie przekraczały wysokości środków przewidzianych na ten cel" [sic!!!]. Pyta też, co resort edukacji zrobi, gdy się okaże, że liczba uczniów uprawnionych do pomocy wzrośnie, i zwraca uwagę, że ministerstwo podało aż trzy różne wyliczenia dotyczące liczby uczniów, którzy mieliby z niego skorzystać. Na stronie 3. rozporządzenia wiceminister Berdzik pisze o grupie 223 tys. uczniów, na 16 już o przeszło 227 tys., by wreszcie w części poświęconej zestawieniu wydatków doliczyć się jedynie 212 tys.

Źródło: www4.rp.pl

 
Dla przypomnienia
 
Różne


Dla przypomnienia (rok 2013)


Zmasowana akcja internautów związanych z naszą stroną spowodowała, że wszystkie związki zawodowe, Rzecznik Praw Obywatelskich, liczni posłowie z wszystkich opcji politycznych, a także niektóre kluby parlamentarne, zainteresowały się problemem pensum nauczycieli - specjalistów, zwiększanego od jakiegoś czasu przez samorządy w sposób dowolny - nawet do 40 godzin - i bez przyjęcia jakichkolwiek kryteriów, zgodnie z którymi pensum to miałoby być zwiększane. Akcja zaowocowała między innymi wieloma interpelacjami i zapytaniami poselskimi, petycjami i listami otwartymi kierowanymi przez związki zawodowe do MEN. Pojawił się również projekt nowelizacji Karty Nauczyciela wniesiony do Sejmu przez posłów Solidarnej Polski. Według projektu pensum miałoby wynosić:
- 30 godzin dla nauczycieli bibliotekarzy;
- 20 godzin dla pedagogów i psychologów szkolnych;
- 20 godzin dla nauczycieli w poradniach psychologiczno-pedagogicznych.


Interpelacja nr 17062

W sprawie uregulowania wymiaru pensum pedagogów i innych specjalistów szkolnych w ustawie Karta Nauczyciela na poziomie norm obowiązujących takich samych specjalistów, zatrudnionych w poradniach psychologiczno-pedagogicznych

Zgłaszający Aleksandra Trybuś
Adresat minister edukacji narodowej
Data wpływu 04-04-2013

Interpelacja nr 17011

W sprawie systemu wynagradzania pedagogów szkolnych

Zgłaszający Iwona Kozłowska
Adresat minister edukacji narodowej
Data wpływu 04-04-2013

Interpelacja nr 17007

W sprawie ujednolicenia pensum pedagogów i innych specjalistów szkolnych oraz określenia go na poziomie norm ustalonych dla takich samych specjalistów zatrudnionych w poradniach psychologiczno-pedagogicznych

Zgłaszający Wojciech Penkalski
Adresat minister edukacji narodowej
Data wpływu 03-04-2013

Interpelacja nr 16882

W sprawie zrównania pensum pedagogów szkolnych i specjalistów zatrudnionych w poradniach psychologiczno-pedagogicznych

Zgłaszający Krystyna Łybacka
Adresat minister edukacji narodowej
Data wpływu 02-04-2013

Interpelacja nr 17108

W sprawie ujednolicenia pensum pedagogów i innych specjalistów szkolnych

Zgłaszający Elżbieta Gapińska
Zofia Ławrynowicz
Adresat minister edukacji narodowej
Data wpływu 05-04-2013

Interpelacja nr 17322

W sprawie ujednolicenia pensum pedagogów i innych specjalistów szkolnych

Zgłaszający Kazimierz Moskal
Adresat minister edukacji narodowej
Data wpływu 17-04-2013

Interpelacja nr 17485
W sprawie wymiaru czasu pracy pedagogów szkolnych

Zgłaszający Artur Ostrowski
Adresat minister edukacji narodowej
Data wpływu 19-04-2013

Zapytanie nr 4449
W sprawie ujednolicenia pensum pedagogów i innych specjalistów szkolnych

Zgłaszający Joanna Fabisiak
Adresat minister edukacji narodowej
Data wpływu 14-05-2013

Interpelacja nr 18098
w sprawie ujednolicenia pensum pedagogów i innych specjalistów szkolnych

Zgłaszający Izabela Kloc
Adresat minister edukacji narodowej
Data wpływu 20-05-2013

I JESZCZE TO (również z 2013 roku)

Warto pamiętać - szczególnie przed kolejnymi wyborami - którzy posłowie zainteresowali się naszymi problemami. Mamy nadzieję, że lista nie jest zamknięta. Będziemy ją na bieżąco uzupełniać.

Zbigniew Włodkowski - polityk, nauczyciel i samorządowiec, w latach 2007–2011 podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, poseł na Sejm V i VII kadencji.
Pracował jako nauczyciel fizyki i chemii oraz dyrektor szkoły podstawowej. Ukończył studia na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Od 1998 do 2005 był radnym powiatu piskiego, od 2002 równocześnie zajmował stanowisko starosty.
W wyborach parlamentarnych w 2005 został wybrany z listy Polskiego Stronnictwa Ludowego z okręgu olsztyńskiego na posła na Sejm V kadencji. 28 listopada tego samego roku został powołany na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.
Pełni stanowiska prezesa zarządu powiatowego PSL w Piszu, członka władz krajowych tej partii i prezesa zarządu oddziału powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Piszu. W 2010 został wybrany do sejmiku warmińsko-mazurskiego, pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Budżetu i Finansów.
W wyborach w 2011 z listy PSL ponownie wybrano go do Sejmu z okręgu olsztyńskiego. W związku z tym 22 października 2011 został odwołany z funkcji wiceministra edukacji narodowej, zrezygnował także z zasiadania w sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego.

Elżbieta Teresa Gapińska - nauczycielka, pedagog, samorządowiec i polityk, posłanka na Sejm VII kadencji.
Absolwentka Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku. Ukończyła następnie studia na Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Prowadziła zajęcia w płockim studium nauczycielskim oraz w lokalnej Wyższej Szkole Zawodowej, redagowała i opracowywała publikacje dydaktyczne dla nauczycieli. Została później pedagogiem szkolnym w jednym z gimnazjów w Płocku.
W 2001 organizowała lokalne struktury Platformy Obywatelskiej. Z listy tego ugrupowania była w 2006 i w 2010 wybierana na radną Płocka. W 2010 powołano ją na przewodniczącą rady miejskiej VI kadencji.
W wyborach parlamentarnych w 2011 uzyskała mandat poselski jako kandydatka z listy PO, otrzymując 10 794 głosy w okręgu płockim.

Krystyna Maria Łybacka - polityk, posłanka na Sejm nieprzerwanie od 1991 (I, II, III, IV, V, VI i VII kadencji), doktor nauk matematycznych oraz wykładowca akademicki, minister edukacji narodowej i sportu w latach 2001–2004.
W 1968 ukończyła studia na Wydziale Matematyczno-Fizyczno-Chemicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Doktoryzowała się w 1976 w Instytucie Matematyki Politechniki Poznańskiej, broniąc pracę doktorską pt. Losowy podział kwadratu. Od 1968 pozostaje zawodowo związana z tym instytutem na Wydziale Elektrycznym. W latach 1968–1991 pełniła funkcję sekretarza technicznego i naukowego w Polskim Towarzystwie Matematycznym. Jest adiunktem w Instytucie Matematyki Wydziału Elektrycznego Politechniki Poznańskiej.
W latach 1978–1989 należała do PZPR, od 1993 była członkiem SdRP. W 1996 została liderką tej partii w Poznaniu, następnie od 1999 była przewodniczącą rady wojewódzkiej Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Poznaniu. Od 20 grudnia 1999 do 29 czerwca 2003 była wiceprzewodniczącą zarządu krajowego SLD. Należy także do Stowarzyszenia Ordynacka.
W 1991, 1993, 1997, 2001 i 2005 uzyskiwała mandat posła na Sejm kolejnych kadencji. Pracowała w różnych komisjach sejmowych, m.in. w Komisja Obrony Narodowej i Komisji do Spraw Służb Specjalnych. W III kadencji była zastępcą przewodniczącego Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, ponownie zajmowała to stanowisko w Sejmie V kadencji.
Od 19 października 2001 do 2 maja 2004 pełniła funkcję ministra edukacji narodowej i sportu w rządzie Leszka Millera. W latach 2004–2005 wiceprzewodnicząca Klubu Parlamentarnego SLD.
W wyborach parlamentarnych w 2007 po raz szósty została posłem, kandydując z listy koalicji Lewica i Demokraci w okręgu poznańskim i otrzymując 24 405 głosów. 22 kwietnia 2008 znalazła się w klubie Lewica, który we wrześniu 2010 przemianowany został na klub SLD.
W 2011 kandydowała w wyborach parlamentarnych z 2. miejsca na liście komitetu wyborczego Sojuszu Lewicy Demokratycznej w okręgu wyborczym nr 39 w Poznaniu i uzyskała mandat poselski. Oddano na nią 16 616 głosów (4,15% głosów oddanych w okręgu).

Henryk Piotr Siedlaczek - polityk, nauczyciel i samorządowiec, poseł na Sejm V, VI i VII kadencji.
W 1979 ukończył studia z zakresu historii w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu. Pracował jako nauczyciel historii i dyrektor Szkoły Podstawowej w Rudach.
W 1998 został wybrany do rady powiatu raciborskiego. W 1999 objął stanowisko etatowego członka zarządu, w 2002 powołano go na funkcję starosty. W 2005 z listy Platformy Obywatelskiej w okręgu rybnickim został wybrany na posła V kadencji.
W wyborach parlamentarnych w 2007 po raz drugi uzyskał mandat poselski, otrzymując 35 124 głosy. Został m.in. członkiem Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, przez rok pracował także w Komisji Gospodarki. W wyborach w 2011 z powodzeniem ubiegał się o reelekcję, dostał 20 019 głosów.

Joanna Fabisiak – polityk i samorządowiec, posłanka na Sejm III, V, VI i VII kadencji.
W 1976 ukończyła studia magisterskie na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, ze specjalizacją językoznawstwo. W 1986 ukończyła na Uniwersytecie Warszawskim studia podyplomowe z zakresu "Języka i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców", a w 1991 także studia podyplomowe z zakresu "Samorządu Terytorialnego i Rozwoju Lokalnego".
W latach 1976–1978 była asystentem na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1978 do 2006 pracowała w Centrum Języka i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców "Polonicum" na Uniwersytecie Warszawskim. Początkowo była tam asystentem, a następnie wykładowcą. W latach 2002–2005 pełniła także funkcję wicedyrektora Centrum "Polonicum".
Od 1981 do 1984 zasiadała w Radzie Społecznej prymasa Polski I kadencji. W latach 1990–2005 była radną samorządu Warszawy, m.in. wiceprzewodniczącą Rady Warszawy.
Od 1997 do 2001 pełniła funkcję posła III kadencji z ramienia Akcji Wyborczej Solidarność, przewodniczyła sejmowej Podkomisji Stałej ds. młodzieży. Uczestniczyła w pracach nad ustawami m.in. o kredytach i pożyczkach studenckich, o kredytach na pierwsze mieszkanie, o zapobieganiu narkomanii, o ustroju Warszawy. Wspierała starania o przekształcenie Akademii Teologii Katolickiej w Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Należała do BBWR oraz Ruchu Społecznego AWS. W 2001 ubiegała się o reelekcję z listy AWSP, która nie uzyskała mandatów w Sejmie.
W 2005 została wybrana do Sejmu V kadencji z ramienia Platformy Obywatelskiej w okręgu warszawskim. Zasiadała w Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz w Komisji Łączności z Polakami za Granicą. Była wiceprzewodniczącą Podkomisji Stałej ds. młodzieży, kierowała także parlamentarną grupą polsko-filipińską. Od 2006 zasiada w radzie programowej TV Polonia. W wyborach parlamentarnych w 2007 po raz trzeci uzyskała mandat poselski, otrzymując 7552 głosy. W wyborach w 2011 z powodzeniem ubiegała się o reelekcję, dostała 6739 głosów.
W 1998 założyła Fundację "Świat na TAK". W ramach tej działalności zainicjowała ogólnopolski Samorządowy Konkurs Nastolatków "Ośmiu Wspaniałych", wspierający ideę odpowiedzialności za siebie i innych oraz ideę bezinteresownej pomocy w formie wolontariatu. Stworzyła też Kluby Ośmiu-Ruch Młodzieżowego Wolontariatu. Założyła także Młodzieżową Agencję Informacyjną mającą na celu pomagać ludziom młodym w wyborze szkoły oraz zdobyciu pracy i mieszkania. Od czasów studenckich do dziś związana jest z Duszpasterstwem Akademickim i Akademicką Wspólnotą Rodzin przy kościele św. Anny w Warszawie.
Jest autorką programów wychowawczych. Odznaczona Orderem Uśmiechu (2010).

Tadeusz Iwiński – polityk, od 1991 poseł na Sejm I, II, III, IV, V, VI i VII kadencji, wykładowca akademicki, poliglota.
W 1968 został magistrem inżynierem chemii, kończąc studia na Wydziale Chemicznym Politechniki Warszawskiej. W 1973 uzyskał stopień doktora nauk politycznych na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. W 1981 Wyższa Szkoła Nauk Społecznych przy KC PZPR przyznała mu stopień doktora habilitowanego w zakresie nauk politycznych. Posiada tytuł naukowy profesora nauk humanistycznych. Pracuje w Instytucie Nauk Politycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Stypendysta Fulbrighta na Uniwersytecie Harvarda (1977–1978) i IREX-u na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley (1988).
W 1991, 1993, 1997, 2001 i 2005 uzyskiwał mandat poselski z ramienia SLD. W wyborach parlamentarnych w 2007 po raz szósty został wybrany posłem, kandydując z listy koalicji Lewica i Demokraci i otrzymując 18 408 głosów w okręgu olsztyńskim. W kwietniu 2008 zasiadł w klubie Lewica (we wrześniu 2010 przemianowanym na klub SLD). W wyborach w 2011 ponownie z powodzeniem ubiegał się o reelekcję, dostał 11 205 głosów[1].
Od 1991 wchodzi w skład delegacji Sejmu i Senatu do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w Strasburgu. W latach 1994–1998 oraz od 2003 pełni funkcję wiceprzewodniczącego tego zgromadzenia. Od 2003 do 2004 był obserwatorem w Parlamencie Europejskim, a od maja do lipca 2004 polskim deputowanym do PE. W latach 2001–2004 sprawował funkcję sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w rządach Leszka Millera i Marka Belki. W 2009 bez powodzenia kandydował z listy KKW SLD-UP w wyborach do Parlamentu Europejskiego w okręgu wyborczym Olsztyn.
Deklaruje znajomość ponad 10 języków obcych, m.in. portugalskiego, hiszpańskiego, włoskiego, niemieckiego, angielskiego, francuskiego, rumuńskiego, arabskiego, japońskiego, rosyjskiego, esperanta i łaciny. Laureat nagrody Osobowość Roku Warmii i Mazur 2001.

Sławomir Kłosowski – polityk, nauczyciel, były wiceminister edukacji, poseł na Sejm V, VI i VII kadencji.
Ukończył studia historyczne w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu. Pracował jako nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie. Był sekretarzem rady regionalnej Akcji Wyborczej Solidarność Śląska Opolskiego. W okresie rządu Jerzego Buzka zajmował stanowisko opolskiego kuratora oświaty. Przez kilka lat do 2005 był radnym opolskiej rady miasta.
W 2005 z listy Prawa i Sprawiedliwości został wybrany na posła V kadencji w okręgu opolskim liczbą 17 894 głosów. Od 30 czerwca 2006 do 15 listopada 2007 pełnił funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.
W wyborach parlamentarnych w 2007 po raz drugi uzyskał mandat poselski, otrzymując 13 357 głosów. W 2009 bez powodzenia kandydował do Parlamentu Europejskiego. W wyborach w 2011 również uzyskał mandat poselski w okręgu opolskim liczbą 14 165 głosów.

Aleksandra Barbara Trybuś – nauczycielka, działaczka społeczna i polityk, posłanka na Sejm VII kadencji.
Ukończyła geografię na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego. Odbyła także studia podyplomowe w zakresie zarządzania oświatą na Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Zawodowo związana z edukacją jako nauczycielka i wicedyrektor Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie. Zaangażowana w działalność pozarządowych organizacji oświatowych (Towarzystwa Ewangelickiego, Stowarzyszenia Teraz Europa i innych).
W wyborach w 2010 bez powodzenia kandydowała do sejmiku śląskiego z listy Platformy Obywatelskiej. Ponownie z ramienia tej partii wystartowała do Sejmu w wyborach parlamentarnych w 2011. Uzyskała mandat poselski, otrzymując 10 061 głosów w okręgu bielskim.

Bogdan Kazimierz Marcinkiewicz – inżynier, przedsiębiorca, poseł do Parlamentu Europejskiego.
Z wykształcenia inżynier elektronik i magister zarządzania. Ukończył studia na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, a także studia podyplomowe na Politechnice Śląskiej. Zawodowo związany z branżą górniczą i gazowniczą. Pracował w Kopalni Węgla Kamiennego 1 Maja w Wodzisławiu Śląskim, gdzie był zatrudniony jako elektromonter. Później podjął pracę w PGNiG oddział w Świerklanach. Następnie został prezesem firmy wykonującej usługi w zakresie gazownictwa. Założył też z amerykańskim wspólnikiem spółkę, zajmującą się proekologicznymi inwestycjami w gospodarce gazami odpadowymi. Otrzymał kilka nagród branżowych, m.in. przyznawanych m.in. przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo i Izbę Przemysłowo-Handlową w Rybniku.
W 2009 został kandydatem Platformy Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. W wyborach uzyskał mandat europosła, kandydując w okręgu śląskim i otrzymując 10 481 głosów. W PE przystąpił do grupy Europejskiej Partii Ludowej oraz Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii.

Ewa Edyta Kołodziej - działaczka samorządowa i polityk, posłanka na Sejm VII kadencji.
Ukończyła studia wyższe z zakresu politologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Pracowała jako asystentka parlamentarna, zaangażowała się w działalność Stowarzyszenia "Młodzi Demokraci" i Platformy Obywatelskiej.
W 2002 kandydowała do katowickiej rady miejskiej. Radną została w trakcie kadencji w miejsce Andrzeja Sośnierza. W 2006 i w 2010 skutecznie ubiegała się o reelekcję. Pełniła funkcję wiceprzewodniczącej rady miejskiej i przewodniczącej komisji edukacji.
W wyborach parlamentarnych w 2011 uzyskała mandat poselski jako kandydatka z listy PO, otrzymując 14 149 głosów w okręgu katowickim.

Wojciech Piotr Szarama – polityk, adwokat, od 2001 poseł na Sejm IV, V, VI i VII kadencji.
W 1985 ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
W latach 1984–1989 pracował jako nauczyciel w Zasadniczej Szkole Górniczej. W latach 1989–1991 odbywał aplikację w Okręgowej Radzie Adwokackiej. W latach 1991–1994 kierował delegaturą Urzędu Ochrony Państwa w Katowicach. Od 1995 do 2001 był adwokatem w zespole adwokackim.
W latach 1991–1998 był wiceprzewodniczącym Sejmiku Samorządowego Województwa Katowickiego, a w latach 1998–2001 wiceprzewodniczącym sejmiku śląskiego.
W latach 80. działał w opozycji, kierował Komitetem Niezależnego Zrzeszenia Studentów na Uniwersytecie Śląskim, zasiadał w Komisji Krajowej NZS.
Od 1996 do 1997 był członkiem Ruchu Odbudowy Polski. W wyborach w 1997 bez powodzenia ubiegał się o mandat senatorski z jego ramienia w województwie katowickim, następnie działał w Ruchu Społecznym AWS i Przymierzu Prawicy. Od 2001 należy do Prawa i Sprawiedliwości, zasiada w radzie politycznej tej partii. Z listy PiS był wybierany na posła na Sejm w wyborach w 2001 i 2005. W wyborach parlamentarnych w 2007 po raz trzeci uzyskał mandat poselski, otrzymując w okręgu gliwickim 7645 głosów. W wyborach w 2011 z powodzeniem ubiegał się o reelekcję, startując jako lider listy PiS w okręgu katowickim i zdobywając 27 541 głosów.

Mariusz Kamiński – polityk, działacz opozycji antykomunistycznej w okresie PRL, od 2006 do 2009 szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego, poseł na Sejm III, IV, V i VII kadencji.
Absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. W 1981 został skazany na rok pobytu w zakładzie poprawczym za zbeszczeszczenie Pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej. W maju 1983 został aresztowany za stawianie czynnego oporu podczas demonstracji. Zwolniono go w lipcu tego samego roku. Został następnie relegowany z liceum. Od 1984 był działaczem niejawnego Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Był członkiem tajnego zarządu NZS na Uniwersytecie Warszawskim. Jako przedstawiciel opozycyjnych organizacji studenckich brał udział w jednym z podzespołów Okrągłego Stołu.
Krótko był działaczem ROAD[3]. W 1991 pracował w Departamencie Zagrożeń Wewnętrznych Biura Bezpieczeństwa Narodowego, później zatrudniony w administracji zarządu Regionu Mazowsze "Solidarności", w Głównym Urzędzie Ceł i w TVP.
W wyborach parlamentarnych w 1997 po raz pierwszy został wybrany na posła z listy ogólnopolskiej Akcji Wyborczej Solidarność. W 2001 i 2005 ponownie uzyskiwał mandat jako kandydat Prawa i Sprawiedliwości w okręgu warszawskim.
W latach 2001–2002 był wiceprezesem partii Przymierze Prawicy, następnie z tym ugrupowaniem przystąpił do PiS, w którym od 2004 do 2006 pełnił obowiązki prezesa regionu warszawskiego. W rządzie Kazimierza Marcinkiewicza był sekretarzem stanu w KPRM.
5 lipca 2006 zrezygnował z mandatu poselskiego. Następnego dnia odebrał nominację na pełnomocnika ds. organizacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego (Mariusz Kamiński był inicjatorem utworzenia CBA). Zrezygnował też z członkostwa w PiS. 3 sierpnia 2006 premier Jarosław Kaczyński powołał go na szefa nowo utworzonego Centralnego Biura Antykorupcyjnego.
6 października 2009 prokurator Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie przedstawił mu zarzuty m.in. przekroczenia uprawnień i popełnienia przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów w związku z tzw. aferą gruntową, do popełnienia których Mariusz Kamiński nie przyznał się. 13 października 2009 premier Donald Tusk odwołał go ze stanowiska. We wrześniu 2010 został przeciwko niemu skierowany do sądu akt oskarżenia[8]. Z tego powodu na podstawie art. 64 znowelizowanej ustawy o CBA, we wrześniu 2010, Mariusz Kamiński został zwolniony ze służby. 20 czerwca 2012 Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście uwzględnił wnioski obrońców i nieprawomocnie umorzył postępowanie przeciwko Mariuszowi Kamińskiemu i jego podwładnym (w której byli oskarżeni o nadużycia uprawnień i przestępstwa przeciwko dokumentom przy tzw. afery gruntowej), stwierdzając brak znamion czynów zabronionych. Postanowienie to na skutek zażalenia złożonego przez prokuratora postanowieniem sądu okręgowego z 6 grudnia 2012 zostało uchylone, co skutkuje koniecznością przeprowadzenia rozprawy.
W styczniu 2011 ponownie wstąpił do Prawa i Sprawiedliwości i zasiadł w komitecie politycznym tej partii. Został także pełnomocnikiem PiS w Warszawie. W wyborach parlamentarnych w tym samym roku liczbą 17 535 głosów zdobył mandat poselski. 26 listopada 2011 został wybrany przez radę polityczną PiS na wiceprezesa partii.

Kazimierz Marian Moskal – polski polityk, nauczyciel, poseł na Sejm V, VI i VII kadencji.
W 1988 ukończył studia z zakresu historii na Wydziale Humanistycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie. W latach 1990–2005 pracował jako nauczyciel i dyrektor szkół w Dębicy.
Od 1998 zasiadał w radzie miasta i gminy Ropczyce. W 2005 z listy Prawa i Sprawiedliwości został wybrany na posła w okręgu rzeszowskim. W wyborach parlamentarnych w 2007 po raz drugi uzyskał mandat poselski, otrzymując 21 612 głosów. W wyborach w 2011 z powodzeniem ubiegał się o reelekcję, dostał 14 234 głosy.

Piotr Paweł Tomański – polski polityk i samorządowiec, poseł na Sejm VI i VII kadencji.
Ukończył studia ekonomiczne na Uniwersytecie Rzeszowskim. W latach 1991–2002 prowadził własną działalność gospodarczą. Od 1998 do 2002 pełnił funkcję radnego gminy Żurawica. W 2002 i 2006 wygrywał wybory bezpośrednie na stanowisko wójta tej gminy. W latach 2000–2007 działał w Ochotniczej Straży Pożarnej, był przewodniczącym wojewódzkiej komisji rewizyjnej OSP w Rzeszowie.
W 2000 został członkiem Sojuszu Lewicy Demokratycznej, z którego wystąpił w 2007. W wyborach parlamentarnych w tym samym roku uzyskał mandat poselski z ramienia Platformy Obywatelskiej. Kandydując w okręgu krośnieńskim, otrzymał 11 578 głosów. W wyborach w 2011 z powodzeniem ubiegał się o reelekcję, dostał 9621 głosów.

Artur Ostrowski – polski polityk, poseł na Sejm V, VI i VII kadencji.
W 1988 ukończył Technikum Elektroniczne, następnie w 1994 Studium Pedagogiczne na Uniwersytecie Warszawskim, absolwent także Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1994–2003 pracował jako nauczyciel w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Piotrkowie Trybunalskim. Później objął stanowisko wicewojewody łódzkiego. W 2005 został członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej.
25 września 2005 został po raz pierwszy wybrany na posła na Sejm (V kadencji) z okręgu piotrkowskiego z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej liczbą 7043 głosy. W wyborach parlamentarnych w 2007 po raz drugi uzyskał mandat poselski, kandydując z listy koalicji Lewica i Demokraci i otrzymując 13 112 głosów.
22 kwietnia 2008 zasiadł w klubie Lewica, a po jego rozpadzie w klubie SLD.
W 2011 kandydował w wyborach parlamentarnych z 1. miejsca na liście komitetu wyborczego Sojuszu Lewicy Demokratycznej w okręgu wyborczym nr 10 w Piotrkowie Trybunalskim i uzyskał mandat poselski. Oddano na niego 7884 głosy (3,02% głosów oddanych w okręgu).


Źródło: Wikipedia 
Warto zapamiętać
 
Różne


Warto zapamiętać

Projekt nowelizacji Karty Nauczyciela autorstwa PiS zmierzający do przywrócenia uprawnień wynikających z Karty nauczycielom i wychowawcom z placówek opiekuńczo-wychowawczych został odrzucony na wniosek Magdaleny Kochan (PO). Zaznaczyła ona, że nauczyciele z ośrodków opiekuńczo-wychowawczych powinni zdawać sobie sprawę, że stan zatrudnienia ich zgodnie z Kartą nie będzie wiecznie trwał.
Domicela Kopaczewska (PO) dodała: "porządkujemy stan, który powinien być już dawno uporządkowany".

Źródło: www.portalsamorzadowy.pl
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Ostatnie artykuły
bullet.png Plan rozwoju zawodow...
bullet.png Dzieci z zespołem na...
bullet.png Scenariusz zajęć rew...
bullet.png Płciowość - dar czy ...
bullet.png "Trening pewności si...
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

28/07/2015
anka503 podaj maila to wyślę ci mój
28/07/2015
witam! mam prośbę czy moze ktos podzielic sie ze mną PLANEM ROZWOJU ZAWODOWEGO NAUCZYCIELA DYPLOMOWANEGO z GÓRY DZIĘKUJE
27/07/2015
Żeby pedagodzy tacy ludzcy byli, to ministra byłaby zadowolona!
23/07/2015
Ludzkie paniska w tym KO. Szkoda tylko, że bez pojęcia.
23/07/2015
Mówiłam, że dam znać, jak się skończyła moja sprawa. Zwróciłam się do UJ, wystawili mi zaświadczenie, że mam uprawnienia do bycia ped i KO łaskawie to zaakceptowało
23/07/2015
Timon, masz rację Smile dowodzi tego nasza ministra Wink
22/07/2015
Ja już zaczynam myśleć nad nowinkami w oświacie (np. dodatkowe lekcje astronomii dla noworodków).
22/07/2015
Zetka- dla chcącego- nic trudnego Smile
22/07/2015
Zepsuć w oświacie to już chyba niewiele można Wink
21/07/2015
Reszta- tyle jeszcze w oświacie do zrobienia czy do zepsucia? Wink
21/07/2015
Zawsze mogę zostać dożywotnią ministrą.
21/07/2015
po co Ci emerytura? tyle do zrobienia w oświacie jeszcze Wink
21/07/2015
Masakra jakaś. Już widzę swoją emeryturę lub raczej jej brak.
21/07/2015
W ubiegłym roku to ja okazałam się być nieubezpieczona Smile
21/07/2015
Wczoraj miałam bliskie spotkanie z NFZ. Okazało się, że mam nieubezpieczone starsze dziecko. W zeszłym roku wg ZUS nieubezpieczone było to młodsze. Już więcej tam nie pójdę. Normalnie archeo
18/07/2015
Kwestia podstawowa, czy KO ma prawo w postępowaniu awansowym podważać uprawnienia nabyte. M.zd. jest to mocno wątpliwe.
17/07/2015
ja jestem po resocjalizacji i mi nie uznano kwalifikacji ale wystąpiłam do kuratora który na podstawie indeksu z uczelni i ilości godzin z poszczególnych przedmiotów uznał je teraz już tak nie można
16/07/2015
Chcą podważyć uprawnienia nabyte, jak rozumiem. No ale jak kończysz dyskusję, Twoja wola.
16/07/2015
Dzięki wszystkim za odp. Jak zakończy się moja przygoda dam znać
16/07/2015
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
bullet.png Prezentacja
bullet.png wakacje:)
bullet.png obowiązkowa lektura ...
bullet.png egz.-mianowanie od s...
bullet.png uczeń z upośledzenie...
Najciekawsze tematy
bullet.png Projekt nowego ro... [1162]
bullet.png zatrudnienie peda... [464]
bullet.png śmiech to zdrowie [443]
bullet.png Prezentacja [418]
bullet.png godziny pedagoga ... [362]


10,274,927 Unikalnych wizyt