ISSN 2081 - 6375
 
 
 
Nawigacja
bullet.png Strona główna
bullet.png Charakterystyka zawodu
bullet.png Warunki zatrudnienia
bullet.png Wymagane kwalifikacje
bullet.png Dokumentacja
bullet.png Awans zawodowy
bullet.png Pomoc materialna
bullet.png Pomoc psych-ped.
bullet.png Diagnoza
bullet.png Dostosowanie wymagań
bullet.png Problemy w nauce-ćwiczenia
bullet.png Sprawdzian/egzamin
bullet.png Odpowiedzialność nieletnich
bullet.png Placówki specjalistyczne
bullet.png Książki
bullet.png Inne

bullet.png Artykuły i scenariusze zajęć
bullet.png News
bullet.png Linki
bullet.png Forum
bullet.png Pliki do pobrania
bullet.png Akty prawne

bullet.png Szukaj
bullet.png Kontakt

Aktualnie online
bullet.png Gości online: 3

bullet.png Użytkowników online: 0

bullet.png Łącznie użytkowników: 18,597
bullet.png Najnowszy użytkownik: ewella44
Ostatnie komentarze  
Polecane strony
Ebooki

Zapraszam do współtworzenia strony. Do dodawania newsów, linków, artykułów i scenariuszy ( po zalogowaniu, zakładki: dodaj link, dodaj artykuł lub scenariusz, dodaj newsa ) oraz do odpowiedzi na pytania pojawiające się na forum.

FORUM DLA RODZICÓW

Zachęcam do polubienia nas na facebook'u

Ostatnio poruszane tematy
  Temat Obejrzeń Odpowiedzi Ostatni post
agresywny uczeń
wychowanie
1023 29 emilka1
20. kwiecień 2015 21:28
obowiązek szkolny - pismo d...
dokumentacja
3409 87 reszta
20. kwiecień 2015 20:13
muzyczka na smutki
ani słowa o pracy
2855 83 barpur
20. kwiecień 2015 10:28
zajęcia rewalidacyjne
pomoc psychologiczno-pedagogiczna
14974 329 Grono
19. kwiecień 2015 14:15
mam te kwalifikacje?
zatrudnienie
3098 92 Ina
17. kwiecień 2015 18:09
ewaluacja zewnętrzna
dokumentacja
5799 107 Zetka
17. kwiecień 2015 16:52
doskonalenie (studia, podyp...
szkolenia, kampanie, programy
3735 78 capsoft89
17. kwiecień 2015 11:04
notoryczne kradzieże
wychowanie
259 14 Dzwoneczek
16. kwiecień 2015 12:42
Prezentacja
Kilka słów o sobie
22452 414 zaba67
15. kwiecień 2015 21:51
godziny pedagoga szkolnego
zatrudnienie
20909 350 Kazimierz
15. kwiecień 2015 13:15
diagnoza zajęć kk?
samopomoc - proszę o..
176 8 ToJa
14. kwiecień 2015 21:47
"niepotrzebny" - zwolnienie...
zatrudnienie
893 21 martapedagog
14. kwiecień 2015 20:04
jakie programy profilaktyczne?
szkolenia, kampanie, programy
5369 91 Anjack
14. kwiecień 2015 12:49
ankieta - ewaluacja pr. wych.
samopomoc - proszę o..
226 2 renalabi
13. kwiecień 2015 20:13
prosba o wypelnienie ankiety
samopomoc - proszę o..
2184 74 Kasieniec
11. kwiecień 2015 18:27
 
Divide et impera
 


Divide et impera


Pani Kluzik-Rostkowska powiedziała w radiowej Jedynce, że w zastąpieniu Karty Nauczyciela innym, "nowoczesnym dokumentem" nic złego nie widzi nauczycielska "Solidarność". Reformie sprzeciwia się natomiast ZNP.

Źródło: www.bankier.pl

Stanowisko Sekcji Oświaty Regionu Małopolskiego NSZZ "Solidarność".

W nawiązaniu do wystąpienia min. edukacji Joanny Kluzik–Rostkowskiej w dniu 20 kwietnia 2015r w radiowej jedynce, w którym szefowa resortu edukacji mówiła , że w zastąpieniu Karty Nauczyciela innym, "nowoczesnym dokumentem" nic złego nie widzi nauczycielska "Solidarność". Edukacja bazuje na prawie, które uchwalono w PRL. Pragniemy przypomnieć, że pierwowzór KN powstały już w 1926 r, czyli za czasów II RP, a w obecnym kształcie Kara Nauczyciel funkcjonuje od 1982 r . Powstała na fali niezadowolenia i strajków środowiska nauczycielskiego , niegodzącego się z PRL-owską rzeczywistością , początku lat osiemdziesiątych. Zdecydowany udział w jej tworzeniu odegrała „Solidarność” oświatowa i jej przewodniczący Stefan Kubowicz. Karta Nauczyciela w obecnym kształcie jest opisem pragmatyki zawodowej, a także gwarantem statusu zawodu nauczyciela i stabilności naszego zatrudnienia . Nie ma zgody środowiska „S” na jej likwidację, dlatego też 28 kwietnia 2015 roku w Warszawie, będziemy manifestować w obronie naszych interesów pracowniczych, regulowanych m.in. Kartą.

Nie tak znów dawno mogliśmy się dowiedzieć od pani minister, że z ZNP, to da się rozmawiać zaś z nauczycielską "Solidarnością", to nie da rady.
Stosowanie starej i praktycznej zasady rządzenia polegającej na wzniecaniu wewnętrznych konfliktów (divide et impera) wymaga pewnej finezji. Z finezją jest tak, że albo się ją ma albo nie. Podobnie jak ze słomą wyłażącą z butów. Nawet jeśli są to buty "Ruby Stiletto", to jak słoma ma wyłazić, to będzie wyłazić.


 
Oświatowa "S": szkolne komisje zakładowe wchodzą w spory zbiorowe
 


Oświatowa "S": szkolne komisje zakładowe wchodzą w spory zbiorowe

Komisje zakładowe i międzyzakładowe oświatowej „Solidarności” działające w szkołach i przedszkolach wchodzą w spory zbiorowe z pracodawcami, czy dyrektorami placówek – poinformowała w piątek na konferencji prasowej wiceprzewodnicząca oświatowej „S” Teresa Misiuk.
„Spór zbiorowy dotyczy warunków pracy i płacy” – powiedziała Misiuk. Przypomniała, że Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” domaga się 9-procentowej podwyżki wynagrodzeń nauczycieli.
Wiceprzewodnicząca zaznaczyła, że związkowi chodzi także o podwyżki dla pracowników obsługi szkół i przedszkoli, których wynagrodzenia są bardzo niskie.

Źródło:www.pap.pl
 
Manifestacja 18 kwietnia
 
Różne


Manifestacja 18 kwietnia


Dzisiaj ulicami Warszawy przejdzie około 20-tysięczna manifestacja pracowników oświaty organizowana przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. Decyzję o manifestacji podjął Zarząd Główny ZNP w połowie marca po tym, jak minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska nie przyszła na umówione spotkanie z ZNP ws. podwyżek od stycznia 2016 roku.

 
BAWMY SIĘ!!!!
 
Różne


BAWMY SIĘ!!!!


Na antenie TVN 24 minister edukacji, Joanna Kluzik-Rostowska skomentowała wprowadzane zmiany w systemie oceniania na lekcjach WF-u. - Od nowego roku szkolnego przy wystawianiu ocen brane będą pod uwagę indywidualne predyspozycje uczniów - powiedziała. - Lekcje WF-u nie są po to, by oceniać sprawność fizyczną, ale żeby się dobrze przy tym bawić - dodała.
Zdaniem minister podobne rozwiązanie powinno być zastosowane na lekcjach muzyki oraz plastyki.

Źródło:wprost.pl

Rozporządzenie MEN z dnia 30 kwietnia 2007 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych
§ 7. Przy ustalaniu oceny z wychowania fizycznego, techniki, zajęć technicznych, plastyki, muzyki i zajęć artystycznych należy w szczególności brać pod uwagę wysiłek wkładany przez ucznia w wywiązywanie się z obowiązków wynikających ze specyfiki tych zajęć.

 
Głos mądry inaczej
 
Różne


Głos mądry inaczej


Nie mam wątpliwości, że Kartę trzeba wyrzucić do kosza i napisać nowoczesną ustawę dedykowaną nauczycielom i dyrektorom szkół. Po to by efektywnie edukowali tych, którzy są podmiotem edukacji – czyli uczniów – mówiła szefowa MEN Joanna Kluzik-Rostkowska w wywiadzie dla WPROST opublikowanym w najnowszym numerze.

Co konkretnie złego jest w Karcie Nauczyciela?
Bardzo przeszkadza w pracy dyrektorowi szkoły, przeszkadza też najlepszym nauczycielom, za to pomaga nauczycielom słabym utrzymać się w pracy. Mamy cztery stopnie awansu. Jeśli ktoś się postara, przechodzi przez nie w 8 – 9 lat i osiąga najwyższy szczebel. Jak motywować tego nauczyciela przez następnych 25 lat, skoro osiągnął już wszystko, co mógł osiągnąć, łącznie z najwyższą możliwą pensją o urzędowo ustalonej wysokości?
Dodatkiem motywacyjnym, mówi ZNP.
Ten dodatek jest niewielki, a praktyka jest taka, że pieniądze rozdaje się po równo. To nie jest motywujące. Dyrektor nie ma żadnego dobrego narzędzia nagradzania i motywowania tych najlepszych, nie ma też żadnego narzędzia, które pozwoli mu swobodnie konstruować grono pedagogiczne, z którym chce współpracować.
Mówiąc wprost – zwalniać.
Oczywiście. I na to miejsce przyjmować dobrych, którzy stworzą doskonały zespół.

Źródło:wprost.pl

Jeśli kwestię zatrudnienia nauczycieli puścić na "pełny żywioł", to oczywiście zarówno wszyscy dyrektorzy jak i organy prowadzące będą ze wszystkich sił dążyć do skompletowania najlepszych zespołów nauczycielskich, a nie do zatrudniania znajomych królika i pozbywania się osób niewygodnych (polonistka dała dwóję synowi wójta... won).
Obecnie dyrektorzy dysponują wystarczającymi narzędziami, żeby doprowadzić do zwolnienia złego nauczyciela, ale pani minister chodzi o coś innego. O odebranie autonomii i niezależności jednej z ostatnich grup zawodowych, które jej resztki jeszcze posiadają. 
Zmiana systemu oceny szkół
 
Różne


Zmiana systemu oceny szkół

Ministerstwo Edukacji wycofuje się z systemu ocen w skali A–E, którymi opisywano jakość pracy szkoły. Zastąpią je oceny opisowe. Tyle że wprowadzenie systemu wymagań wobec szkół, których spełnianie było ocenianie według skali, stanowiło trzon reformy nadzoru pedagogicznego wprowadzonej przez MEN w 2009 r., tzw. ewaluacji (2 mln zł kosztowało stworzenie kilkunastu tabelek z wymaganiami oraz idea, aby szkoły oceniać literami od A do F).
Stworzenie i wprowadzenie całego systemu kosztowało ok. 80 mln zł.
Autorem planowanych zmian jest wiceminister (pani Joanna Berdzik), która współtworzyła ten system.

Źródło: www4.rp.pl

 
Zmiany w "Ustawie"
 
Różne


Zmiany w "Ustawie"

Dzisiaj wchodzi w życie większość zapisów ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty. Najważniejsze zmiany dotyczą organizacji nadzoru pedagogicznego, możliwości zwiększenia liczby uczniów w klasach I-III szkoły podstawowej o nie więcej niż 2 oraz zatrudniania nauczycieli do realizacji zajęć w ramach projektów unijnych.
Tydzień temu trafiły do konsultacji 2 nowe projekty rozporządzeń resortu edukacji: w sprawie klasyfikowania, oceniania i promowania uczniów oraz w sprawie zasad przeprowadzania egzaminów zewnętrznych.

Od 31 marca nauczyciele mogą realizować zajęcia w ramach projektów i programów finansowanych z udziałem środków europejskich w ramach nawiązanego stosunku pracy. Osoby spoza szkoły można zatrudnić tylko na podstawie Kodeksu pracy.

Regulacje wprowadzone nowelizacją ustawy o systemie oświaty przewidują:

- możliwość realizacji zajęć w ramach projektu unijnego przez nauczyciela zatrudnionego w szkole. W takim przypadku za każdą godzinę takich zajęć nauczyciel otrzyma wynagrodzenie liczone jak za godzinę ponadwymiarową, zaś zajęcia te nie będą wliczane do pensum;
- możliwość zatrudnienia do prowadzenia ww. zajęć osób spoza szkoły, o ile spełniają wymagania kwalifikacyjne. Tu warunkiem które będzie zatrudnienie ich na podstawie Kodeksu pracy. Za każdą godzinę prowadzenia tych zajęć otrzyma wynagrodzenie jak za godzinę ponad wymiarową liczoną dla nauczyciela dyplomowanego posiadającego wykształcenie wyższe magisterskie, realizującego pensum 18-godzinne.

Wśród regulacji wchodzących w życie 31 marca znalazł się przepis, który zamyka gminom furtkę umożliwiającą przekazywanie szkół i przedszkoli samorządowym spółkom komunalnym (dzięki temu zatrudniały one nauczycieli na podstawie kodeksu pracy, a nie Karty nauczyciela). Zgodnie z nowelizacją, samorządy, które powierzyły zadania edukacyjne spółkom komunalnym, będą musiały ponownie zatrudnić pedagogów na podstawie Karty nauczyciela – mają na to czas do 31 sierpnia 2017 r.


 
Hucpy ciąg dalszy
 
Opieka


Hucpy ciąg dalszy

Rząd zaprezentował nową odsłonę programu „Bezpieczna szkoła”. Cel: poprawa bezpieczeństwa uczniów w 30 tys. placówek w całym kraju. Brzmi obiecująco. Ale niestety, wzbudza też kontrowersje. Bo w realizacji programu pomagać ma Fundacja Dzieci Niczyje. Oczywiście nie za darmo.
Prywatna instytucja już otrzymała 700 tys. zł z budżetu państwa, m.in. na organizowanie konferencji promujących udział w certyfikowaniu placówek. A to dopiero początek. Szkoły, które chcą otrzymać certyfikat MEN i posługiwać się hasłem „Chronimy dzieci”, już zapisują się do niej na płatne szkolenia. – Na polecenie dyrektora zgłosiłam naszą placówkę do programu. Łatwiej będzie nam uzyskać certyfikat, jeśli poprosimy o szkolenie instytucję, która ma realny wpływ na jego wydanie – uważa Józefa Sierachan, pedagog ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Żarach. Fundacja Dzieci Niczyje poinformowała ją, że koszt kursu wynosi 300 zł od osoby, a całej rady pedagogicznej – około 1,2 tys. zł. I że można go odbyć przez internet.'

Będę gorąco namawiał moją dyrekcję do zignorowania programu, co i Wam rekomenduję. Nie musimy uczestniczyć w tym bezczelnym kręceniu lodów.

Źródło: serwisy.gazetaprawna.pl
 
O nauczycielach
 


Belfer z Loch Ness

Jeśli Państwo chcecie wiedzieć, co rząd planuje na tygodnie bezpośrednio poprzedzające wybory parlamentarne, to chyba już mam odpowiedź. Otóż rząd, a konkretnie minister Kluzik-Rostkowska, na wrzesień i październik planuje wielki i społecznie dotkliwy strajk, a konkretnie strajk nauczycieli.
Przygotowania już się rozpoczęły. Bo nauczyciele to ludzie z natury spokojni, umiarkowani i odpowiedzialni, więc niełatwo ich wkurzyć i skłonić do strajkowania. Marudzą, skarżą się i dąsają, ale nie palą opon, nie rzucają w policjantów płytami chodnikowymi i bardzo niechętnie zostawiają dzieci bez opieki. Trzeba się naprawdę dobrze nawytężać, żeby poruszyć ociężałe ciało pedagogiczne na tyle, by się wściekło i zastrajkowało.
 
Nasza kochana pani minister
 
Edukacja


Nasza kochana pani minister

Związek Nauczycielstwa Polskiego uważa, że MEN zerwał rozmowy w sprawie podwyżek. Dziś w siedzibie związku miała pojawić się minister Joanna Kluzik-Rostkowska kolejny raz rozmawiać na ten temat, przysłała jednak swoich współpracowników.[...]
ZNP stoi na stanowisku, że to sama pani minister zaproponowała datę, miejsce i temat rozmów. Tymczasem 20 minut przed umówionym terminem zadzwoniła do prezesa Związku i poinformowała, że się jednak nie zjawi.

Źródło: serwisy.gazetaprawna.pl

Karta nauczyciela to przesada i historyczny przeżytek.
Karta nauczyciela już się wyczerpała. Trzeba to zbudować na nowo.
Tak mówiła w Kontrwywiadzie szefowa MEN Joanna Kluzik-Rostkowska w odpowiedzi na pytania słuchaczy RMF FM.

Źródło: rmf24.pl

JUŻ NIEDŁUGO WYBORY. WARTO PAMIĘTAĆ.
 
Zmiany w KN - ważne dla Pań
 
Różne


Zmiany w KN - ważne dla Pań

23 lutego 2015 r. do podpisu dla Prezydenta RP przekazano ustawę o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw. Powyższa obszerna nowelizacja wprowadza wiele zmian, których większość wejdzie w życie 31 marca 2015 r.
Między innymi do ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, do art. 9d po ustępie „5” został dodany ustęp „5a” w następującym brzmieniu: „w przypadku nieobecności nauczyciela w pracy z powodu urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego lub urlopu ojcowskiego, staż ulega przedłużeniu o czas trwania tej nieobecności. W przypadku gdy łączny czas nieprzerwanej nieobecności w pracy z przyczyn, o których mowa w zdaniu pierwszym oraz w ust. 5, jest dłuższy niż rok i 6 miesięcy, nauczyciel jest obowiązany do ponownego odbycia stażu w pełnym wymiarze”.
Dotychczas obowiązywała zasada, że w przypadku nieobecności nauczyciela w pracy z powodu wyżej wymienionych urlopów, trwającej dłużej niż rok, nauczyciel był zobowiązany do ponownego odbycia stażu na wyższy stopień awansu zawodowego w pełnym wymiarze.
Po wejściu w życie nowelizacji okres ten wydłuży się do roku i 6 miesięcy.

Źródło: prawodlakazdego.pl
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Ostatnie artykuły
bullet.png "Trening pewności si...
bullet.png Tomek
bullet.png Jak ćwiczyć pamięć p...
bullet.png "Misja Specjalna"
bullet.png Maciek
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

20/04/2015
Rafał tak jak Kazimierz pisze +rodzice będą się oskarżać, itd. To ty dalej swoje: każdy ma swoje racje, ale teraz rozmawiamy jak najlepiej pomóc Wojtusiowi; czego potrzebuje Wojtuś. POWODZENIA!
20/04/2015
To banalne ale ja zawsze w takich sytuacjach odwołuję się do dobra dziecka. Możecie się nienawidzić, ale musicie się wznieść ponad to dla dobra dziecka. Często działa.
20/04/2015
Dzięki Kazimierz. Domyślałem się, że tak to wygląda w praktyce, ale chciałem się upewnić. Zobaczymy co dalej. Właśnie miałem zamiar zacząć od tych negocjacji i coś czuję, że lekko nie będzie. Dzięki.
20/04/2015
POZDRAWIAM WSZYSTKICH PEDAGOGÓW ZASIADAJĄCYCH W NAJBLIŻSZYCH DNIACH W KOMISJACH EGZAMINACYJNYCH Smile GŁOWA DO GÓRY- JAK ZWYKLE DAMY RADĘ Wink
20/04/2015
Z resztą my to mniejsza. Dziecka szkoda.
20/04/2015
Dopóki sąd nie podejmie wiążącej opinii w sprawie zakresu opieki, możecie przeżyć w szkole horror.
20/04/2015
Jeśli sytuacje są gorszące - sąd rodzinny. Ja się nie wahałem.
20/04/2015
Sytuacja prawnie oczywista (matka nie ma nic do zakazywania)- praktycznie bardzo trudna. Miałem niestety taką sytuację z wyrywaniem sobie dziecka na korytarzu. Możemy tylko tłumaczyć i negocjować.
20/04/2015
Miał ktoś sytuację, że jeden z rodziców - matka nie zgadza się na odbiór dziecka przez ojca? (rodzice w separacji, ojciec nie ma ograniczonych praw) Co w takiej sytuacji?
is
20/04/2015
Ja zawsze miałam hospitowane zajęcia z klasami. Jeśli to ty mas zdecydować, jakie zajęcia, to wybierz coś w czym jesteś mocna i masz doświadczenie.
19/04/2015
Termin hospitacji ustala dyr. hospitacja może polegać na obserwacji jak prowadzisz zajęcia z uczniami prof, jak prowadzisz dziennik, a nawet jak edukujesz rodziców podczas spotkania.
19/04/2015
Moi drodzy. pracuję w gimnazjum, jako pedagog nie miałam nigdy hospitacji. Mam podać datę dyrektorowi. Napiszcie co warto by hospitował dyrektor - może ktoś ma w tej kwestii doświadczenie. Smile czekam
19/04/2015
Może znajdzie się tu jeszcze jakiś pedagog wczesnoszkolny i zechce wypełnić moją ankietę... Pięknie proszę! Wink
17/04/2015
pojawiło się - rozliczanie godzin przepracowanych z uczniami z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego
16/04/2015
natomiast jest to nieobecność "spodziewana"-wiem o niej wcześniej- to nie jestem do dyspozycji i nie biorę kasy.
16/04/2015
U mnie wygląda to tak. Jeśli obecność ucznia jest "niespodziewana", to wpisuję w dzienniku"uczeń nieobecny, nauczyciel gotowy do pracy". Mam płacone i jestem do dyspozycji. Jeśli n
16/04/2015
a może w razie nieobecn. ucz. mam niepłatne okienko?
16/04/2015
jak to jest z tymi przepisami, coś nowego pojawiło się ostatnio?
16/04/2015
godzinę; chyba, że pozostaję do dyspozycji władzy w tym czasie i idę do jakiejś klasy na zastępstwo- wówczas jest to godz. płatna
16/04/2015
rozliczenie godzin rewal. a gotowość do pracy w razie nieobecności ucznia? dziś dyr. mi zakomunikowała,że muszę szczegółowo- co się odbyło- co nie rozliczyć. A w razie nieobec. ucz. nie płacić za tę
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
bullet.png agresywny uczeń
bullet.png obowiązek szkolny - ...
bullet.png muzyczka na smutki
bullet.png zajęcia rewalidacyjne
bullet.png mam te kwalifikacje?
Najciekawsze tematy
bullet.png Projekt nowego ro... [1162]
bullet.png zatrudnienie peda... [464]
bullet.png śmiech to zdrowie [436]
bullet.png Prezentacja [414]
bullet.png petycja- wysyłamy... [357]


9,460,188 Unikalnych wizyt