ISSN 2081 - 6375
 
 
 
Nawigacja
Aktualnie online
bullet.png Gości online: 18

bullet.png Użytkowników online: 0

bullet.png Łącznie użytkowników: 31,086
bullet.png Najnowszy użytkownik: Domcia4562

Ostatnie komentarze
bullet.png Edukacja zdrowotna j...
bullet.png Kto będzie miał kw...
bullet.png [url]https://glos.pl...
bullet.png Dostałam podwyżkę...
bullet.png Podziwiam wychowawcz...
bullet.png Nie dość, że tak ...
bullet.png Z tego co piszesz wy...
bullet.png pracuje jako pedagog...
bullet.png Ciekawe co z godzin...
bullet.png świetne artykuły b...
 
Nowe zadania oświatowe powiatów - kwalifikacyjne kursy zawodowe
 


Nowe zadania oświatowe powiatów - kwalifikacyjne kursy zawodowe

Obowiązek taki wynika z art. 5a ust. 2b u.s.o., dodanego do u.s.o. mocą ustawy z dn. 19.08.2011 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 205, poz. 1206). Przepis ten poszerza katalog zadań oświatowych powiatu o obowiązek zapewnienia odpowiednich warunków do prowadzenia kwalifikacyjnych kursów zawodowych w szkołach i placówkach prowadzonych przez powiat. Ustawodawca ma tu na myśli publiczne szkoły prowadzące kształcenie zawodowe (technika, zasadnicze szkoły zawodowe, szkoły policealne), dla których organem prowadzącym jest samorząd powiatowy. Środki na ten cel zagwarantowane zostaną w dochodach j.s.t. – w stosunku do kwalifikacyjnych kursów zawodowych obowiązywać będzie więc ta sama zasada finansowania co w przypadku innych zadań oświatowych, takich jak utrzymanie szkół i placówek czy wynagrodzenia nauczycieli.
Z budżetu powiatu finansowane będą również kwalifikacyjne kursy zawodowe organizowane w szkołach niepublicznych posiadających uprawnienia szkół publicznych oraz niesamorządowych szkołach publicznych, dla których organem prowadzącym jest osoba fizyczna lub osoba prawna inna niż j.s.t. Placówki te otrzymają z budżetu powiatu dotację na każdego słuchacza kursu w wysokości nie niższej niż kwota przewidziana na jednego słuchacza kwalifikacyjnego kursu zawodowego w części oświatowej subwencji ogólnej dla j.s.t. Nowelizacja uzależnia jednak prawo do dotacji od efektów prowadzonego kształcenia zawodowego. W myśl dodanych w art. 80 i 90 u.s.o. ustępów 8 i 9, które wejdą w życie z dniem 01.09.2012 r., dotacja zostanie przyznana pod warunkiem, że osoba prowadząca szkołę:
1) poda organowi właściwemu do udzielania dotacji planowaną liczbę słuchaczy kursu nie później niż do dnia 30 września roku poprzedzającego rok udzielania dotacji;
2) udokumentuje zdanie egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie w zakresie danej kwalifikacji przez słuchaczy kursu, w terminie 30 dni od daty ogłoszenia wyników tego egzaminu przez o.k.e.
Dotacje wypłacane będą na następujących zasadach:
■w przypadku niesamorządowej szkoły publicznej – jednorazowo, w terminie 30 dni od dnia złożenia staroście właściwego powiatu przez organ prowadzący szkołę zaświadczenia o zdaniu egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie w zakresie danej kwalifikacji przez słuchaczy, którzy ukończyli kwalifikacyjny kurs zawodowy w tej szkole, wydanego przez o.k.e. na wniosek osoby prowadzącej szkołę;
■w przypadku szkoły niepublicznej posiadającej uprawnienia szkoły publicznej – jednorazowo, w terminie 30 dni od złożenia przez osobę prowadzącą szkołę zaświadczenia odpowiednio o wydaniu dyplomów potwierdzających kwalifikacje zawodowe lub o zdaniu egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie w zakresie danej kwalifikacji przez słuchaczy, którzy ukończyli kwalifikacyjny kurs zawodowy w tej szkole, wydanych przez o.k.e. na wniosek osoby prowadzącej szkołę.


Podziel się z innymi: Facebook Google Tweet This Yahoo
Facebook - Lubię To:


Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z PEDAGOG SZKOLNY musisz się zarejestrować.
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

28. kwietnia 2024 20:08
Jest, jak Kazimierz pisze.

28. kwietnia 2024 20:07
Rewalidacja nie należy do zajęć obowiązkowych, więc jest nieobowiązkowa. Rodzic może zrezygnować i wcale nie musi tego wniosku uzasadniać, jak to w interpretacjach MEN można wyczytać.

26. kwietnia 2024 19:49
Dyrektor musi takie zajęcia zapewnić, a rodzic może złożyć oświadczenie, że dziecko nie będzie z nich korzystać i tyle.

26. kwietnia 2024 19:45
długa i niepewna.

26. kwietnia 2024 19:45
Niech teraz mądry wizytator i mądry dyrektor na to odpowiedzą. Oczywiście, że rodzic może zrezygnować z zajęć rewalidacyjnych. Jest droga, żeby próbować, go "przymusić", ale

Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
bullet.png egzamin ósmoklasist...
bullet.png pedagog szkolny i sp...
bullet.png mam te kwalifikacje?
bullet.png warsztaty dla grona
bullet.png prawnik - prawo ośw...
Najciekawsze tematy
bullet.png mam te kwalifikacje? [460]
bullet.png egzamin ósmoklas... [174]
bullet.png pedagog szkolny i... [118]