ISSN 2081 - 6375
 
 
 
Nawigacja
Aktualnie online
bullet.png Gości online: 3

bullet.png Użytkowników online: 0

bullet.png Łącznie użytkowników: 31,086
bullet.png Najnowszy użytkownik: Domcia4562

Ostatnie komentarze
bullet.png Edukacja zdrowotna j...
bullet.png Kto będzie miał kw...
bullet.png [url]https://glos.pl...
bullet.png Dostałam podwyżkę...
bullet.png Podziwiam wychowawcz...
bullet.png Nie dość, że tak ...
bullet.png Z tego co piszesz wy...
bullet.png pracuje jako pedagog...
bullet.png Ciekawe co z godzin...
bullet.png świetne artykuły b...
 
Co zmieni się w obowiązku nauki od 1 września 2012 r.?
 


Co zmieni się w obowiązku nauki od 1 września 2012 r.?

W myśl znowelizowanego art. 16 ust. 5a u.s.o. po ukończeniu gimnazjum obowiązek nauki spełniany będzie przez uczęszczanie do publicznej lub niepublicznej szkoły ponadgimnazjalnej albo przez realizowanie, zgodnie z odrębnymi przepisami, przygotowania zawodowego u pracodawcy. Przez drugą z ww. form należy rozumieć przygotowanie zawodowe odbywane przez młodocianych, prowadzone zgodnie z rozp. RM z dn. 28.05.1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania (Dz.U. Nr 60, poz. 278, z późn. zm.). Za pracownika młodocianego art. 190 § 1 k.p. uznaje pracownika, który ukończył 16 lat, ale nie przekroczył 18. roku życia.

Formy pozaszkolne – wyłączone

Nowelizacja u.s.o. znosi dwie dotychczasowe możliwości realizacji obowiązku nauki:
■przez uczęszczanie na zajęcia realizowane w formach pozaszkolnych w placówkach publicznych i niepublicznych posiadających akredytację, o której mowa w art. 68b u.s.o.,
■przez uczęszczanie na zajęcia realizowane w ramach działalności oświatowej prowadzonej przez osoby prawne lub fizyczne na podstawie art. 83a ust. 2, dla której osoby te uzyskały akredytację, o której mowa w art. 68b u.s.o.
Wyjątek przewiduje się jedynie w stosunku do absolwentów gimnazjów, którzy w dniu 1 września 2012 r. będą realizować obowiązek nauki w jednej z ww. form – osoby te będą mogły kontynuować spełnianie obowiązku w tej formie, aż do jego zakończenia.

Kwalifikacyjny kurs zawodowy

W szczególnych przypadkach, określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 16 ust. 6c u.s.o., osoba, która ukończyła gimnazjum, będzie mogła spełniać obowiązek nauki poprzez uczęszczanie na kwalifikacyjny kurs zawodowy.
Okoliczności te określa podpisane w dniu 06.07.2012 r. rozp. MEN w sprawie przypadków, w jakich do publicznej lub niepublicznej szkoły dla dorosłych można przyjąć osobę, która ukończyła 16 albo 15 lat oraz przypadków, w jakich osoba, która ukończyła gimnazjum, może spełniać obowiązek nauki przez uczęszczanie na kwalifikacyjny kurs zawodowy. Na podstawie tych przepisów osoby niepełnoletnie, które ukończyły gimnazjum, mają skończone 15 lat, ale ze względów zdrowotnych lub spowodowanych sytuacją życiową albo z powodu przebywania w zakładzie karnym, areszcie śledczym, zakładzie poprawczym lub schronisku dla nieletnich nie mogą podjąć nauki w szkole ponadgimnazjalnej, uzyskają możliwość wyboru innej ścieżki kształcenia – będą mogły realizować obowiązek nauki na kwalifikacyjnym kursie zawodowym.

Kontrola spełniania obowiązku

Spełnianie obowiązku nauki po ukończeniu gimnazjum podlega kontroli. Zgodnie ze znowelizowanym art. 16 ust. 6b u.s.o. o formie spełniania tego obowiązku – tj. przyjęciu do szkoły, przyjęciu w celu odbycia przygotowania zawodowego u pracodawcy albo przyjęciu na kwalifikacyjny kurs zawodowy – powiadamiają wójta gminy (burmistrza, prezydenta miasta), na terenie której mieszka absolwent gimnazjum, który nie ukończył 18 lat, odpowiednio:
■dyrektorzy publicznych i niepublicznych szkół ponadgimnazjalnych,
■pracodawcy, u których absolwent gimnazjum realizuje przygotowanie zawodowe,
■osoby kierujące podmiotami prowadzącymi kwalifikacyjne kursy zawodowe.
Stosowną informację, najlepiej na piśmie, przekazuje się organowi wykonawczemu gminy w terminie 14 dni od dnia przyjęcia absolwenta. Wskazane podmioty zobowiązane są informować także o zmianach w spełnianiu obowiązku nauki przez absolwenta (np. przejściu do innej szkoły) – w terminie 14 dni od dnia powstania tychże zmian.

Podziel się z innymi: Facebook Google Tweet This Yahoo
Facebook - Lubię To:


Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z PEDAGOG SZKOLNY musisz się zarejestrować.
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

28. kwietnia 2024 20:08
Jest, jak Kazimierz pisze.

28. kwietnia 2024 20:07
Rewalidacja nie należy do zajęć obowiązkowych, więc jest nieobowiązkowa. Rodzic może zrezygnować i wcale nie musi tego wniosku uzasadniać, jak to w interpretacjach MEN można wyczytać.

26. kwietnia 2024 19:49
Dyrektor musi takie zajęcia zapewnić, a rodzic może złożyć oświadczenie, że dziecko nie będzie z nich korzystać i tyle.

26. kwietnia 2024 19:45
długa i niepewna.

26. kwietnia 2024 19:45
Niech teraz mądry wizytator i mądry dyrektor na to odpowiedzą. Oczywiście, że rodzic może zrezygnować z zajęć rewalidacyjnych. Jest droga, żeby próbować, go "przymusić", ale

Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
bullet.png egzamin ósmoklasist...
bullet.png pedagog szkolny i sp...
bullet.png mam te kwalifikacje?
bullet.png warsztaty dla grona
bullet.png prawnik - prawo ośw...
Najciekawsze tematy
bullet.png mam te kwalifikacje? [460]
bullet.png egzamin ósmoklas... [175]
bullet.png pedagog szkolny i... [118]