ISSN 2081 - 6375
 
 
 
Nawigacja
Aktualnie online
bullet.png Gości online: 2

bullet.png Użytkowników online: 0

bullet.png Łącznie użytkowników: 31,086
bullet.png Najnowszy użytkownik: Domcia4562

Ostatnie komentarze
bullet.png Edukacja zdrowotna j...
bullet.png Kto będzie miał kw...
bullet.png [url]https://glos.pl...
bullet.png Dostałam podwyżkę...
bullet.png Podziwiam wychowawcz...
bullet.png Nie dość, że tak ...
bullet.png Z tego co piszesz wy...
bullet.png pracuje jako pedagog...
bullet.png Ciekawe co z godzin...
bullet.png świetne artykuły b...
 
Hall: zmiany demograficzne mają wpływ na sieć szkół
 


Hall: zmiany demograficzne mają wpływ na sieć szkół

Zmiany demograficzne miały, mają i będą miały wpływ na sieć szkół, ale liczba likwidowanych szkół maleje - mówiła minister edukacji Katarzyna Hall w Sejmie, przedstawiając informację na temat likwidacji szkół. Kluby PiS i SLD chcą odrzucenia informacji.
Hall podkreśliła, że mniejsza liczba dzieci w wieku szkolnym musiała spowodować zmiany w sieci. Cytowała dane mówiące, że średnia liczba uczniów w szkołach podstawowych w ostatnich 5 latach zmniejszyła się o 10 proc., a w gimnazjach o 23 proc.
Jednocześnie przypomniała, że wydatki na edukację stanowią często dla samorządów najbardziej znaczącą pozycję w budżecie. Wiele kosztów utrzymania szkół ma charakter stały, m.in. są to koszty bieżące i wynagrodzenia dla nauczycieli. Trzeba ponosić je bez względu na liczbę uczniów w placówce. Według Hall, odejście od konieczności pozytywnej opinii kuratora dla decyzji samorządu o likwidacji szkoły nie spowodowało zwiększenia liczby zamykanych szkół.
"Jednym z już realizowanych sposobów łagodzenia skutków niżu demograficznego jest obniżenie wieku szkolnego do szóstego roku życia. Eksperci prognozują, że w wyniku tej decyzji w 2015 r. - będzie to trzeci rok po wprowadzaniu obowiązku szkolnego dla 6-latków - w szkołach podstawowych będzie się uczyć 2 mln 653 tys. dzieci. Jest to porównywalne z rokiem 2005" - powiedziała minister.
Mówiła także, że MEN przygotowało kilka rozwiązań systemowych, które mają pomóc samorządom łagodzić skutki niżu demograficznego. Znowelizowane w 2009 r. przepisy ustawy o systemie oświaty mają na celu ochronę małych szkół przed likwidacją. Chodzi o przekazanie szkoły innym podmiotom niż samorządy. Szkoły te mają w dalszym ciągu mieć charakter szkół publicznych, a nauczyciele likwidowanej placówki - znaleźć zatrudnienie w nowej szkole. Z kolei przygotowana kolejna nowelizacja ustawy oświatowej przewiduje, że zamiast zamykać małe szkoły i przenosić dzieci do większych, możliwe będzie nauczanie dzieci w dotychczasowych budynkach szkół, które - jako grupa - będą zarządzane wspólnie i będą miały wspólną kadrę pedagogiczną.
Hall zapewniła, że liczba likwidowanych w Polsce szkół maleje z roku na rok. Podała, że samorządy w tym roku chcą zamknąć ok. 500 szkół podstawowych i gimnazjów. Podczas gdy z danych MEN wynika, że w roku szkolnym 2006-2007 zlikwidowano 653 szkoły. Rok później zamknięto 599 placówek, a w latach kolejnych 587 i 540. Odniosła się w ten sposób do informacji podanej przez posła Sławomira Kłosowskiego (PiS), że samorządy chcą zlikwidować w tym roku 850 szkół.
Według Hall różnica między danymi podanymi przez Kłosowskiego a tymi, którymi ona dysponuje, wzięła się stąd, że 300 placówek, które zostaną zamknięte, to szkoły ponadgimnazjalne, które nie prowadzą naboru, oraz policealne, które są "pustymi szyldami", czyli w ogóle nie mają uczniów.
Kłosowski mówił też, że samorządy zamykają szkoły, bo nie mają wystarczających środków na ich utrzymanie, tymczasem za rok te same samorządy będą miały problem z sześciolatkami, które obowiązkowo będą musiały pójść do szkoły. W efekcie najmłodsi będą się uczyć w zagęszczonych klasach lub w systemie zmianowym. Wspomniał także o tym, że rodzice z pogranicza polsko-czeskiego mają obecnie bliżej do szkół w Czechach niż do polskich szkół. Zapowiedział, że jego klub zagłosuje za odrzuceniem informacji.
Taką samą zapowiedź złożył Artur Ostrowski z SLD. Jego zdaniem MEN dąży do komercjalizacji edukacji i zastępowania w efekcie szkół prowadzonych przez samorządy szkołami prowadzonymi przez inne podmioty, np. fundacje. W jego opinii projekt nowelizacji ustawy przygotowywany przez MEN prowadzi właśnie do tego, że szkoły będą mogły być przekazywane bez żadnych ograniczeń.
O tym, że głównym powodem zamykania szkół są względy finansowe mówiła też Elżbieta Jakubiak z PJN. "W uzasadnieniach do uchwał samorządów o likwidacji szkół nie ma innych argumentów poza ekonomicznymi" - podkreśliła. "Mówicie jako Platforma Obywatelska o tworzeniu społeczeństwa obywatelskiego, a gdzie ma się ono tworzyć na wsi, skoro likwidujemy tam placówki edukacyjne; placówki, które od stuleci są centrum życia publicznego, społecznego" - zauważyła posłanka.
Z kolei Wiesław Rygiel z PSL zapowiedział, że jego klub zagłosuje za przyjęciem informacji. Zaapelował jednak o poszukiwanie "kolejnych systemowych rozwiązań, innych niż te dotychczas stosowane, które są niewystarczające". "Nie znajdujemy całkowitego usprawiedliwienia dla tak dużego rozmiaru niekorzystnego procesu likwidacji szkół w niżu demograficznym" - podkreślił.
Domicela Kopaczewska z PO przekonywała, że w trakcie zmian reformy strukturalnej w 2004 roku rozpoczął się proces wygaszania szkół ponadpodstawowych i budowania ponadgimnazjalnych, co było jedną z przyczyn - oprócz m.in. niżu demograficznego - malejącej liczby szkół.

Źródło: PAP

Podziel się z innymi: Facebook Google Tweet This Yahoo
Facebook - Lubię To:


Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z PEDAGOG SZKOLNY musisz się zarejestrować.
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

28. kwietnia 2024 20:08
Jest, jak Kazimierz pisze.

28. kwietnia 2024 20:07
Rewalidacja nie należy do zajęć obowiązkowych, więc jest nieobowiązkowa. Rodzic może zrezygnować i wcale nie musi tego wniosku uzasadniać, jak to w interpretacjach MEN można wyczytać.

26. kwietnia 2024 19:49
Dyrektor musi takie zajęcia zapewnić, a rodzic może złożyć oświadczenie, że dziecko nie będzie z nich korzystać i tyle.

26. kwietnia 2024 19:45
długa i niepewna.

26. kwietnia 2024 19:45
Niech teraz mądry wizytator i mądry dyrektor na to odpowiedzą. Oczywiście, że rodzic może zrezygnować z zajęć rewalidacyjnych. Jest droga, żeby próbować, go "przymusić", ale

Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
bullet.png egzamin ósmoklasist...
bullet.png pedagog szkolny i sp...
bullet.png mam te kwalifikacje?
bullet.png warsztaty dla grona
bullet.png prawnik - prawo ośw...
Najciekawsze tematy
bullet.png mam te kwalifikacje? [460]
bullet.png egzamin ósmoklas... [174]
bullet.png pedagog szkolny i... [118]