ISSN 2081 - 6375
 
 
 
Nawigacja
Aktualnie online
bullet.png Gości online: 9

bullet.png Użytkowników online: 0

bullet.png Łącznie użytkowników: 31,086
bullet.png Najnowszy użytkownik: Domcia4562

Ostatnie komentarze
bullet.png Edukacja zdrowotna j...
bullet.png Kto będzie miał kw...
bullet.png [url]https://glos.pl...
bullet.png Dostałam podwyżkę...
bullet.png Podziwiam wychowawcz...
bullet.png Nie dość, że tak ...
bullet.png Z tego co piszesz wy...
bullet.png pracuje jako pedagog...
bullet.png Ciekawe co z godzin...
bullet.png świetne artykuły b...
 
ZNP i opozycja przeciw planom MEN
 


ZNP i opozycja przeciw planom MEN

Do Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Woli Mokrzeskiej (gmina Przyrów, Śląskie) chodzi 39 uczniów. Są klasy, w których uczy się pięć, sześć osób. Przy szkole działa przedszkole dla 18 dzieci. Sześć lat temu publiczną wówczas podstawówkę od samorządu przejęło Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Gminy Przyrów. Co się zmieniło?
– Dla dzieci i rodziców nic. Szkoła jest bezpłatna. Utrzymuje się z subwencji. Zmieniły się warunki pracy nauczycieli. Określa je umowa ze stowarzyszeniem – mówi Iwona Brola, dyrektorka szkoły.
Aby subwencja (ok. 4,7 tys. zł rocznie na ucznia) wystarczyła na utrzymanie placówki, pedagodzy nie są zatrudnieni na podstawie Karty nauczyciela (gwarantuje m.in. odpowiednio wysokie wynagrodzenie przy zachowaniu 18 godzin pracy „przy tablicy" tygodniowo), ale kodeksu pracy. W Woli Mokrzeskiej pracują 27 godzin „przy tablicy". Zatrudnieni są w szkole od września do czerwca, w wakacje nie dostają pensji. Część pedagogów pracuje tylko na umowę-zlecenie. – Inaczej ta szkoła by nie istniała – mówi Elżbieta Deska, sekretarz gm. Przyrów. Wyjaśnia, że zatrudnienie bez Karty pozwala na inne gospodarowanie pieniędzmi, a gmina musiałaby zagwarantować świadczenia z niej wynikające.
Jak pisała „Rz", MEN chce ułatwić samorządom przekazywanie szkół stowarzyszeniom i fundacjom. W projekcie nowelizacji ustawy oświatowej, który w kwietniu ma trafić do Sejmu, znosi obecne ograniczenia, które mówią, że gmina może przekazać tylko szkołę liczącą do 70 uczniów. W drodze konkursu będzie mogła oddać każdą placówkę. Według resortu nowe zapisy uchronią szkoły powyżej 70 uczniów przed likwidacją.
Protestuje Związek Nauczycielstwa Polskiego. Na zebraniach z rodzicami nauczyciele związkowcy będą przedstawiać list otwarty prezesa ZNP Sławomira Broniarza, który przekonuje, że warto, by „rodzice i nauczyciele wystąpili przeciwko planom urynkowienia edukacji", i że to samorządy powinny prowadzić szkoły. Tego samego zdania jest opozycja.
– Zmiany proponowane przez MEN to zielone światło dla tych samorządów, które nie rozumieją roli edukacji i będą chciały zmniejszyć wydatki na oświatę – uważa Krystyna Łybacka (SLD), była minister edukacji. – Mechanizm przekazywania powinien być pozostawiony dla ratowania małych szkół.
– MEN chce zrzucić odpowiedzialność za oświatę na samorządy i doprowadzić do jej prywatyzacji – twierdzi Sławomir Kłosowski (PiS), były wiceszef MEN.

Źródło: Rzeczpospolita



Podziel się z innymi: Facebook Google Tweet This Yahoo
Facebook - Lubię To:


Komentarze
#1 | Tomek dnia 01. kwietnia 2011
A może by tak ministerstwo sprywatyzować? :]

Zostawiamy takie same zadania (albo i zwiększymy, bo sobie lepiej przecież prywatni radzą), tylko dodatkowo nacisk na redukcję kosztów funkcjonowania. Minister to koniecznie na umowę-zlecenie, bo łatwiej zamienić jak się nie sprawdzi i jak zachoruje to niech zastępstwo sam znajdzie (albo niech najlepiej nie choruje, he-he), aby miał dużo czasu w wakacje na wypoczynek i nie myślał o pracy to będzie tylko 11 umów miesięcznych w roku dostawał, wynagrodzenie - stawkę godzinową zwiększymy (aby się nie czepiał) ale zatrudnimy na połowę godzin, tak aby się nie wyrabiał i za friko siedział po godzinach.
No! Same pozytywy widzę, same +, plan ponad normę wyrobimy! Wink
#2 | reszta dnia 01. kwietnia 2011
genialne Tomasz! i takie proste
#3 | Kazimierz dnia 01. kwietnia 2011
Bardzo mi się pomysł podoba.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z PEDAGOG SZKOLNY musisz się zarejestrować.
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

28. kwietnia 2024 20:08
Jest, jak Kazimierz pisze.

28. kwietnia 2024 20:07
Rewalidacja nie należy do zajęć obowiązkowych, więc jest nieobowiązkowa. Rodzic może zrezygnować i wcale nie musi tego wniosku uzasadniać, jak to w interpretacjach MEN można wyczytać.

26. kwietnia 2024 19:49
Dyrektor musi takie zajęcia zapewnić, a rodzic może złożyć oświadczenie, że dziecko nie będzie z nich korzystać i tyle.

26. kwietnia 2024 19:45
długa i niepewna.

26. kwietnia 2024 19:45
Niech teraz mądry wizytator i mądry dyrektor na to odpowiedzą. Oczywiście, że rodzic może zrezygnować z zajęć rewalidacyjnych. Jest droga, żeby próbować, go "przymusić", ale

Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
bullet.png egzamin ósmoklasist...
bullet.png pedagog szkolny i sp...
bullet.png mam te kwalifikacje?
bullet.png warsztaty dla grona
bullet.png prawnik - prawo ośw...
Najciekawsze tematy
bullet.png mam te kwalifikacje? [460]
bullet.png egzamin ósmoklas... [174]
bullet.png pedagog szkolny i... [118]