ISSN 2081 - 6375
 
 
 
Nawigacja
Aktualnie online
bullet.png Gości online: 3

bullet.png Użytkowników online: 0

bullet.png Łącznie użytkowników: 31,086
bullet.png Najnowszy użytkownik: Domcia4562

Ostatnie komentarze
bullet.png Edukacja zdrowotna j...
bullet.png Kto będzie miał kw...
bullet.png [url]https://glos.pl...
bullet.png Dostałam podwyżkę...
bullet.png Podziwiam wychowawcz...
bullet.png Nie dość, że tak ...
bullet.png Z tego co piszesz wy...
bullet.png pracuje jako pedagog...
bullet.png Ciekawe co z godzin...
bullet.png świetne artykuły b...
 
Raport Banku Światowego wzywa Polskę do reform rynku pracy i edukacji
 


Raport Banku Światowego wzywa Polskę do reform rynku pracy i edukacji

Wejście Polski na ścieżkę wysokiego wzrostu gospodarczego – co stanowi główne przesłanie unijnej strategii – wymaga zatem wzrostu zatrudnienia, poprawy kwalifikacji pracowniczych, wdrożenia innowacji i najnowszych technologii – podkreśla Bank Światowy.
Zaprezentowany wczoraj w Warszawie raport „Europa 2020 Polska: Podsycenie wzrostu gospodarczego i konkurencyjności w Polsce dzięki zatrudnieniu, kwalifikacjom i innowacyjności” analizuje, jak Polska może osiągnąć założenia wspomnianej strategii UE w celu uzyskania wysokiego tempa rozwoju gospodarczego.
„Polska świetnie przetrwała ostatni kryzys, ale brak pewności, czy będzie zdolna powrócić do wysokiego tempa wzrostu gospodarczego, które przed kryzysem przewyższało 5 proc. lub rozwijać się w tempie podobnym dla innych krajów z dochodami powyżej średniej, jak Chile, Korea czy Malezja” – powiedział podczas warszawskiej prezentacji raportu Marcin Piątkowski, starszy ekonomista Banku Światowego i jeden z autorów raportu.
„Polska już podjęła ważne reformy w wielu dziedzinach, ale potrzebuje dalszych wysiłków w celu dojścia do budzącego uznanie przedkryzysowego tempa wzrostu gospodarczego i osiągnięcia celów, których wciąż nie może zrealizować” – dodał ekonomista BŚ.
W dziedzinie wdrożenia technologii i innowacji Bank Światowy sugeruje położenie akcentu na wynalazki
Bank Światowy zaleca podjęcie działań w kilku dziedzinach. W pierwszej kolejności w zakresie wzrostu zatrudnienia. Główny potencjał tkwi w zwiększeniu udziału w rynku pracy ludzi starszych i kobiet. Korzyści z tego tytułu mogą być zasadnicze: jeśli starsi pracownicy w Polsce będą tak aktywni, jak w Niemczech, wówczas polskie PKB może wzrosnąć nawet o 6 proc. Można do tego dojść poprzez zmiany w systemie zasiłków społecznych oraz rozwój bardziej elastycznych form zatrudnienia oraz podniesienie wieku emerytalnego.
Raport wskazuje także na konieczność podnoszenia kwalifikacji, zwłaszcza w zakresie ogólnych umiejętności, kształtowania odpowiednich postaw i zachowań, jak odpowiedzialność, wiarygodność, zdolności komunikacyjne czy umiejętnośc pracy w zespole.
Reforma edukacji powinna objąć m.in. wzmocnienie pozycji licencjatu, rozszerzenie misji instytucji szkolnictwa wyższego oraz zwiększenie ich efektywności poprzez uzależnienie nakładów finansowych od wyników uczelni.
W dziedzinie wdrożenia technologii i innowacji Bank Światowy sugeruje położenie akcentu – i tym samym ich finansowanie ze środków publicznych – na wynalazki, do których polskie instytucje badawczo-rozwojowe dochodzą dzięki współpracy z zagranicznymi odpowiednikami. Finansowanie badań i nauki musi także uwzględniać zastosowanie wyników tych opracowań do potrzeb małych i średnich przedsiębiorstw.

Źródło: Gazeta Prawna.pl



Podziel się z innymi: Facebook Google Tweet This Yahoo
Facebook - Lubię To:


Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z PEDAGOG SZKOLNY musisz się zarejestrować.
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

28. kwietnia 2024 20:08
Jest, jak Kazimierz pisze.

28. kwietnia 2024 20:07
Rewalidacja nie należy do zajęć obowiązkowych, więc jest nieobowiązkowa. Rodzic może zrezygnować i wcale nie musi tego wniosku uzasadniać, jak to w interpretacjach MEN można wyczytać.

26. kwietnia 2024 19:49
Dyrektor musi takie zajęcia zapewnić, a rodzic może złożyć oświadczenie, że dziecko nie będzie z nich korzystać i tyle.

26. kwietnia 2024 19:45
długa i niepewna.

26. kwietnia 2024 19:45
Niech teraz mądry wizytator i mądry dyrektor na to odpowiedzą. Oczywiście, że rodzic może zrezygnować z zajęć rewalidacyjnych. Jest droga, żeby próbować, go "przymusić", ale

Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
bullet.png egzamin ósmoklasist...
bullet.png pedagog szkolny i sp...
bullet.png mam te kwalifikacje?
bullet.png warsztaty dla grona
bullet.png prawnik - prawo ośw...
Najciekawsze tematy
bullet.png mam te kwalifikacje? [460]
bullet.png egzamin ósmoklas... [174]
bullet.png pedagog szkolny i... [118]