ISSN 2081 - 6375
 
 
 
Nawigacja
Aktualnie online
bullet.png Gości online: 8

bullet.png Użytkowników online: 0

bullet.png Łącznie użytkowników: 31,086
bullet.png Najnowszy użytkownik: Domcia4562

Ostatnie komentarze
bullet.png Edukacja zdrowotna j...
bullet.png Kto będzie miał kw...
bullet.png [url]https://glos.pl...
bullet.png Dostałam podwyżkę...
bullet.png Podziwiam wychowawcz...
bullet.png Nie dość, że tak ...
bullet.png Z tego co piszesz wy...
bullet.png pracuje jako pedagog...
bullet.png Ciekawe co z godzin...
bullet.png świetne artykuły b...
 
Wielki test dla trzeciej klasy
 


Wielki test dla trzeciej klasy

Czy trzecioklasista myśli według schematu czy przeciwnie – ma własną strategię rozwiązania matematycznego zadania? Czy potrafi wydobyć przesłanie tekstu, a może tylko umie znaleźć informacje, o które się go prosi? Na ile na to, co wie i potrafi, wpłynęła szkoła, a ile zależy od tego, co wyniósł z domu?
Na takie pytania ma odpowiedzieć ogólnopolski test umiejętności językowych i matematycznych trzecioklasistów. Na zlecenie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE) przygotowuje go zespół naukowców. Test współfinansuje UE.
17 maja trzecioklasiści zmierzą się z zestawem zadań badających m.in. czytanie, pisanie, zasób słownictwa, znajomość elementów wiedzy o języku polskim. Będą też zadania rachunkowe, które można rozwiązać według wzorca i własnej strategii, zadania problemowe, w których trzeba znaleźć prawidłowości i cechy wspólne, np. w układzie kształtów.
– Nie wprowadzamy obowiązkowego egzaminu w trzeciej klasie szkoły podstawowej – zastrzega prof. Krzysztof Konarzewski, dyrektor CKE. Choć udział w teście jest dobrowolny, zachęca do niego wszystkie szkoły. Dlaczego? – Po trzech latach zestawimy wyniki dzisiejszych trzecioklasistów z ich wynikami ze sprawdzianu i powiemy szkole, jaki był przyrost wiadomości i umiejętności przez trzy lata – wyjaśnia prof. Konarzewski.
Profesor UW Małgorzata Żytko z zespołu przygotowującego badanie CKE: – To ma być informacja dla nauczyciela, jaki poziom dzieci już osiągnęły i jak dostosować pracę do ich umiejętności w klasie czwartej, by na koniec podstawówki osiągnąć zamierzony cel.
Nauczyciele przyznają, że takie badanie się przyda. – Wyniki sprawdzianu na koniec szkoły mówią, jak dzieci wypadły na egzaminie, ale ważniejsze jest dowiedzenie się, jakie postępy zrobiły – podkreśla Jacek Kulesza, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 we Wrocławiu. Jego szkoła weźmie udział w badaniu.
Szef CKE dodaje, że wiele podstawówek i tak już robi własne testy dziesięciolatkom. – Niektóre zestawy zadań są marnej jakości i często trzeba za nie płacić. Zdarza się też, że wydawnictwo oferuje testy za darmo, a potem oczekuje, że szkoła kupi jego podręczniki. Żeby zaprzestać takich praktyk, proponujemy testy powiązane z ogólnopolskim badaniem – mówi.
Naukowcy będą też chcieli się dowiedzieć, jak szkoła i dom rodzinny wpływają na efekty kształcenia. W szkołach przeprowadzą ankiety z nauczycielami (np., by zapytać o metody pracy) i rodzicami (zapytają np., czy w domu jest biblioteka).
Podobne badania umiejętności trzecioklasistów w wybranych placówkach odbyły się w poprzednich latach. Co pokazały? – W przypadku umiejętności matematycznych cechą dominującą było schematyczne myślenie. A w przypadku umiejętności językowych badania ujawniły, że szkoła bardziej przekazuje wiedzę o języku, niż uczy się nim posługiwać – wylicza prof. Żytko.
Dotychczasowe badania ujawniły też, że większe znaczenie dla efektów edukacji ma klimat w domu niż starania szkoły.
Gdzie szkoły mogą zgłosić udział w teście:
Link

Źródło: Rzeczpospolita

Podziel się z innymi: Facebook Google Tweet This Yahoo
Facebook - Lubię To:


Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Newsletter
Aby móc otrzymywać e-maile z PEDAGOG SZKOLNY musisz się zarejestrować.
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

28. kwietnia 2024 20:08
Jest, jak Kazimierz pisze.

28. kwietnia 2024 20:07
Rewalidacja nie należy do zajęć obowiązkowych, więc jest nieobowiązkowa. Rodzic może zrezygnować i wcale nie musi tego wniosku uzasadniać, jak to w interpretacjach MEN można wyczytać.

26. kwietnia 2024 19:49
Dyrektor musi takie zajęcia zapewnić, a rodzic może złożyć oświadczenie, że dziecko nie będzie z nich korzystać i tyle.

26. kwietnia 2024 19:45
długa i niepewna.

26. kwietnia 2024 19:45
Niech teraz mądry wizytator i mądry dyrektor na to odpowiedzą. Oczywiście, że rodzic może zrezygnować z zajęć rewalidacyjnych. Jest droga, żeby próbować, go "przymusić", ale

Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
bullet.png egzamin ósmoklasist...
bullet.png pedagog szkolny i sp...
bullet.png mam te kwalifikacje?
bullet.png warsztaty dla grona
bullet.png prawnik - prawo ośw...
Najciekawsze tematy
bullet.png mam te kwalifikacje? [460]
bullet.png egzamin ósmoklas... [174]
bullet.png pedagog szkolny i... [118]